O svém životě s hudbou vypráví populární zpěvačka, textařka a držitelka devíti Zlatých slavíků, která včera oslavila 75. narozeniny (2013). Připravila Z. Zemanová

Za pozoruhodnou hudební kariérou generacemi oblíbené zpěvačky, která oslavila své sedmdesáté páté narozeniny, se ohlédneme prostřednictvím portrétu režisérky Zuzany Zemanové. Pozitivní energie, vstřícnost a ochota, se kterou Hana Zagorová pořad natáčela, ji provází celý život. Nejenom zpěvačka, ale i textařka, příležitostná herečka a moderátorka prožila dětství v harmonické rodině na Ostravsku. Ještě předtím, než začala studovat vysněné herectví na JAMU v Brně, uspěla roku 1963 v pěvecké soutěži Hledáme nové talenty a začala točit pro rozhlas. V té době, tedy na samém počátku tvůrčí dráhy, ji však začaly trápit vážné zdravotní problémy, které však její střemhlavou cestu vzhůru nezastavily a cílevědomá Hana je zvládala s obdivuhodným nadhledem.

Skutečný profesní vzestup nastal s příchodem do Prahy v roce 1969. O mladou zpěvačku s nevšedním projevem na hranici chansonu a bigbítu začali projevovat zájem známí skladatelé (např. Karel Svoboda pro ni napsal písně jako Gvendolína nebo Studánko stříbrná). Hlasové nedostatky Hany Zagorové – nakřáplý hlas se špatnou výslovností sykavek – se paradoxně staly předností a jen podtrhly její osobitost.

Počátkem 70. let Hana Zagorová hostovala v Semaforu v legendárním představení Kytice. Poté se však již téměř výhradně soustředila na zpěv. Roku 1973 navázala trvalou spolupráci s kapelníkem a skladatelem Karlem Vágnerem a rovněž se neváhala na pódiu spojit s pěveckými partnery. Nejprve vytvořila duo s Petrem Rezkem (hity Asi, asi; Duhová víla), poté se spojila s italským zpěvákem Drupim a počátkem 80. let ji začali doprovázet mladí a fanynkami obletovaní zpěváci Petr Kotvald a Stanislav Hložek.

Po éře populárních hitů se začala opět vracet ke kořenům vlastní tvorby a její repertoár se více přiblížil šansonovému žánru. Zpěvaččinu kariéru pozastavilo rozhodnutí podepsat petici Několik vět, což vedlo k dočasnému zákazu činnosti těsně před pádem komunismu. V komorní písňové tvorbě pokračovala i v 90. letech. I po padesáti letech od prvních pěveckých úspěchů její koncerty vyprodávají sály včetně slavné Lucerny a naplňují publikum nepolevující energií.

Hana Zagorová
zpěvačka

Hana Zagorová

* 6. 9. 1946


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrDokument