Vzpomínka na hereckou legendu pražského Divadla na Vinohradech, která se narodila před 90 lety (2010). Připravila A. Činčerová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Už v mládí ho okouzlilo loutkové divadlo. Během 2. světové války pracoval jako technik v pražském divadle Říše loutek. Po válce se přihlásil ke studiu herectví na Pražské konzervatoři, pak pokračoval na divadelní fakultě AMU. Po jejím absolutoriu začínal v olomouckém divadle, od roku 1960 přesídlil natrvalo do Prahy, kde nejprve hrál v pražském Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966, kdy jej angažoval František Pavlíček, byl členem souboru Divadla na Vinohradech (do roku 1990, později pak jako stálý host). Stejně jako řada jeho hereckých kolegů, které Česká televize zachytila v cyklu Neobyčejné životy, tvrdil Ilja Racek, že jeho život nebyl nikterak neobyčejný. „Pokud bylo vůbec něco neobyčejného, byla to doba, ve které jsme žili“.

Když přebíral cenu Thálie za celoživotní mistrovství v roce 2007, řekl před plným hledištěm pražského Národního divadla, že se „žádného mistrovství nedopustil…“ Skromnost, pracovitost a morální zásadovost lemovaly jeho na události bohatý život i uměleckou činnost.

Pořad uvádíme jako vzpomínku na hereckou legendu, od jejíhož narození zanedlouho uplyne 90 let.

Ilja Racek
herec

Ilja Racek

* 24. 6. 1930

† 2. 8. 2018


Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrDokument