Původní koncepce filmu měla sběrným způsobem sledovat vznik odvážné budovy Národní knihovny. Během natáčení se situace dramaticky změnila. Dokument Olgy Špátové uvádíme jako vzpomínku na architekta Jana Kaplického, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 10 let (2008)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dokument o projektu Národní knihovny, který je znám pod názvem Chobotnice a který navrhl architekt Jan Kaplický (1937–2009), jehož smutné 10. výročí úmrtí jsme si před pár dny připomněli. V průběhu let se z projektu stala nejznámější politicko-společenská kauza. Autorka, Olga Špátová, byla u všeho. Zaznamenala radost Jana Kaplického z vyhrané soutěže i odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace a obskurní úřednické průtahy, až po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance tvoří jednu z point snímku.

Koláž režisérky Olgy Špátové propojuje vzrušující příběh o umělecké fantazii, občanské angažovanosti a politickém pletichaření. Tragický epilog (Kaplického smrt v den, kdy se narodila jeho dcera) potvrzuje názor, že skutečný osud je leckdy dramatičtější než sebenapínavější fikce.

Film byl oceněn na 26. Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě v říjnu 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů.

Jan Kaplický
architekt

Jan Kaplický

* 18. 4. 1937

† 14. 1. 2009

„Cítím, že vždycky je někde někdo, tvořící něco, nač naše generace ani nepomyslela.“


Stopáž78 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize