Původní koncepce filmu měla sběrným způsobem sledovat vznik budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického. Během natáčení se situace dramaticky změnila (2008). Režie Olga Špátová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dokument o projektu Národní knihovny, který je znám pod názvem Chobotnice, navrhl architekt Jan Kaplický (1937–2009). V průběhu let se z projektu stala nejznámější politicko-společenská kauza. Autorka, Olga Špátová, byla u všeho. Zaznamenala radost Jana Kaplického z vyhrané soutěže i odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace a obskurní úřednické průtahy, až po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance (publikovaný i v tomto tiskovém materiálu) tvoří jednu z point snímku.

Koláž režisérky Olgy Špátové propojuje vzrušující příběh o umělecké fantazii, občanské angažovanosti a politickém pletichaření. Tragický epilog (Kaplického smrt v den, kdy se narodila jeho dcera) potvrzuje názor, že skutečný osud je leckdy dramatičtější než sebenapínavější fikce.

Film byl oceněn na 26. Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě v říjnu 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů.

Jan Kaplický
architekt

Jan Kaplický

* 18. 4. 1937

† 14. 1. 2009

„Cítím, že vždycky je někde někdo, tvořící něco, nač naše generace ani nepomyslela.“


Stopáž78 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize