Z vítězného architektonického návrhu se stala kontroverzní celospolečenská kauza. Co se ale odehrávalo pod povrchem veřejného pozdvižení?
Režie: Olga Malířová Špátová. Scénář: Olga Malířová Špátová, Eliška Kaplický Fuchsová.
Oko nad Prahou

Dokument o projektu Národní knihovny, který je znám pod názvem Chobotnice a který navrhl architekt Jan Kaplický (1937–2009), jehož smutné 10. výročí úmrtí jsme si před pár dny připomněli. V průběhu let se z projektu stala nejznámější politicko-společenská kauza. Autorka, Olga Špátová, byla u všeho. Zaznamenala radost Jana Kaplického z vyhrané soutěže i odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace a obskurní úřednické průtahy, až po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance tvoří jednu z point snímku.

Koláž režisérky Olgy Špátové propojuje vzrušující příběh o umělecké fantazii, občanské angažovanosti a politickém pletichaření. Tragický epilog (Kaplického smrt v den, kdy se narodila jeho dcera) potvrzuje názor, že skutečný osud je leckdy dramatičtější než sebenapínavější fikce.

Film byl oceněn na 26. Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě v říjnu 2010 hlavní cenou v sekci dokumentárních filmů.

Napište nám