Časosběrný dokument o drogách, lásce, vězení a odpovědnosti

Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím třináct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká – chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci?

Dokument získal dvě ocenění na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu, uspěl v soutěžní sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů. Jeho střihač Jan Hejna kromě toho ještě získal cenu za nejlepší střih.

Na mezinárodním festivalu filmů střední a východní Evropy Go-East, který se konal v německém Wiesbadenu od 6. do 12. 4., získal časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové Katka Čestné uznání. Motto letošního již 11. ročníku bylo „Setkání s Východem uprostřed Západu“. Nejsledovanější dokument v českých kinech a mj. držitel ceny Český lev.

Napište nám