Měla se pro ně stát vstupní branou do ráje. Netušili, že vede do pekel… Britská filmová rekonstrukce akce Kámen z Československa padesátých let.
Hrají E. Brychtová, S. Scott, C. Schellová aj. Scénář: Tim Rose Price. Režie: Misha Williams.

Československo 1952. Čtyři roky po "vítězném únoru" už jen málokdo v zemi věří v brzký pád komunistického režimu. Spousta lidí se smířila se situací a snaží se přežít. Mnoho, zejména mladých, jich ale pořád touží pryč, ven z toho dusného žaláře, do svobodného, volného světa. Jak to ale udělat, když zemi spoutaly ostnaté dráty a každý metr hranic střeží vojáci s ostře nabitými zbraněmi? Pořád ovšem ještě existují lidé, kteří jsou ochotni (ať už z přesvědčení nebo pro peníze) nasazovat krk a pomáhat ostatním v útěku do zemí zaslíbených. Je jen čím dál obtížnější je najít. Jan a Eva, dva mladí lidé z Prahy věří, že je takové štěstí potkalo. Že se neuvěřitelné stane skutkem a jim se podaří opustit vlast, sžíranou čím dál větším marasmem...

Film natočila BBC podle literární předlohy českého emigranta Jiřího Stanislava. Jednu z hlavních rolí (Evu) hraje dnes již anglická herečka českého původu Edita Brychta, která s rodiči emigrovala z Československa v r. 1968. Viděli jsme ji např. v jedné epizodě ze seriálu Taggart, nazvané Galerie podvodníků, po sametové revoluci pak hrála i v některých českých filmech (např. v Akumulátoru 1 Jana Svěráka).

Napište nám