Alois Nebel

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2136  
Sdílet
| Poslat odkaz

Úspěšná adaptace stejnojmenného komiksu, kombinující hraný a kreslený film. Příběh výpravčího na železniční stanici se odehrává v poválečném období i na přelomu devadesátých let minulého století (2011). Hrají: M. Krobot, K. Roden, M. Ludvíková, T. Voříšková, L. Noha, A. Švehlík, O. Malý, J. Sedal, I. Trojan, V. Neužil, K. Melíšková, S. Babčáková, J. Vondráček, J. Štrébl, M. Maršálek a další. Scénář J. Rudiš. Kamera B. Střítežský. Režie T. Luňák

Filmová adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší tajemný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Sin City nebo Valčík s Bašírem. K realizaci filmu použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii unikátní technologii kombinující hraný a kreslený film.

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. V dalších rolích se ve filmu objeví Marek Daniel, Ondřej Malý, Simona Babčáková a Ivan Trojan.

Film vznikl v mezinárodní koprodukci společností Negativ, Česká televize, UPP, Soundsquare, slovenské společnosti Tobogang a německé společnosti Pallas Film, distributorem je společnost Aerofilms. Světová práva koupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy režisérů Toma Tykwera, Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula, který byl loni oceněn Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes.

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006. Jaromír 99 se nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které zůstávají typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Komiks vyšel také v Německu a Polsku.

Video není k dispozici.

Více na portálu ČT24

 • Recenze: Alois Nebel - radost ze smutného filmu

  28. 9. 2011

  Filmový "animovaně-hraný" či "hraně-animovaný" Alois Nebel je českou filmovou událostí, která překračuje naše hranice. Ještě před domácí premiérou si snímku všimli v cizině – a ne ledajaké. Pozvání například do hlavního programu prestižního benátského filmového festivalu je obrovský úspěch. Nutno říci, že zasloužený. Současně lze více než souhlasit s rozhodnutím České filmové a televizní akademie vyslat Aloise Nebela do bojů o Oscary. Jde o film, který se povedl, a skutečnost, že za ním stojí parta mladých tvůrců a producentů, je navíc pro český film příslibem do budoucna. Doufejme, že nepůjde na příštích několik let o pověstnou jednu vlaštovku, která jaro neudělá a odletí kamsi do nenávratna.

Diskuse diváků
 • Alex 27. 1. 2016 00:56

  Jak je možné že 26.1. 2016 jste dávali IVysílání Aloise Nebela a vůbec to na netu nešlo?…

 • waketai 28. 4. 2015 14:13

  Trapas

  Film mne zklamal jako tvůrce fotokomiksů ,nevím za co se dalo 80 milionů. Autor by si taky m…

 • Stanislav 14. 3. 2015 17:05

  K čemu je takovýto archiv?

  Licence pro internetové vysílání skončí 15. 3. 2015. Pak se ovšem nedivte, že internet…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 81 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD  HD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje