Za kulisami filmového bestselleru.
Hrají a zpívají: Meryl Streepová, Pierce Brosnan, Colin Firth, Amanda Seyfried, Julie Walters a další.

V Londýně měla v létě 2008 světovou premiéru filmová adaptace muzikálu Mamma Mia. Meryl Streepová, Tom Hanks a Pierce Brosnan i domácí hvězdy Colin Firth a Julie Waltersová se dostavily na modrý koberec představující moře u řeckého ostrůvku, kde se film s písněmi skupiny ABBA odehrává. Nechyběly ani citronovníky s umělými plody.

Jeden z očekávaných letních trháků vstoupil do amerických kin 18. července, naši diváci ho měli možnost vidět od 7. srpna. Ještě předtím, 12. července, zakončil karlovarský festival.

Možná až příliš chytlavé songy jsou nestárnoucím hitem letních diskoték, a spojení s letním filmem se tak přímo nabízí. Když připočteme, že se nacházíme ve věku retra, není vlastně divu, že první recenze byly bezvýhradně nadšené.

"Je to skvostný a skvěle obsazený filmařský kousek a Meryl Streepová v něm předvádí jeden ze svých nejskvělejších a nejzábavnějších hereckých výkonů," rozplývá se slovutný kritik Ray Bennett z Hollywood Reporteru.

Film má na co navazovat. Vychází ze stejnojmenného muzikálu, jehož úspěch podle Hollywood Reporteru nejlépe vystihuje název jedné z nejslavnějších písní skupiny ABBA - Money, Money, Money.

Muzikál se hrál od roku 1999 v Londýně, ve stejném divadle kde ABBA vyhrála hudební Eurovizi. Postupně expandoval do světa - byl uváděn v USA, v San Francisku, na Broadwayi, v Las Vegas a dokonce i v Praze.

Muzikál je dílem tří žen - producentky Judy Craymer, divadelní a operní režisérky Phyllidy Lloyd a scenáristky Catherine Johnson. Vypráví příběh dívky, která na svatbu pozve tři potenciální otce, aby právě tady zjistila, který je ten pravý.

Meryl Streepová tu hraje bývalou zpěvačku, která svou dceru Sophii vychovává na řeckém ostrůvku; o jejím ztřeštěném nápadu nic neví, dokud se na scéně neobjeví tři někdejší milenci.

A nejsou to muži ani herci ledajací: Pierce Brosnan ztvárnil amerického architekta Sama, Colin Firth britského bankéře Harryho a Stellan Skarsgard švédského spisovatele Billa.

Při natáčení se prý opravdu zapotili. Na veškerou práci dohlížel Björn Ulvaeus ze skupiny ABBA. A jeho požadavek zněl jasně: žádná z použitých písní nesmí být změněna. Přáním druhého B - tedy Bennyho Anderssona - zas bylo, aby všichni herci svoje role nazpívali sami.

Pierce Brosnan byl hodně vyděšený z požadavku, že bude sám tančit a zpívat. "Zažíval jsem chvíle opravdové hrůzy, nikdy jsem kvůli žádné roli nebyl tak nervózní. Nakonec jsem se tomu oddal a byla to docela radostná práce," konstatoval.

Jeho kolega ve zbrani Stellan Skarsgard rovnou přiznal, že posledních třicet let střízlivý netančil.

To Meryl Streepová se nebála. "Tenhle film dělám, abych zahanbila svoje dvacetileté děti. Až uvidí moje taneční čísla, budou tak pokořeni, že se budou muset odstěhovat někam na Aljašku."

Snaha se vyplatila. Recenzent Bennett připomíná, že herci si písně opravdu vychutnávají a výkon Meryl Streepové označil jako oscarový.

"Když se Streepová spojí s davovými scénami pro písně Mamma Mia, Dancin Queen nebo Super Trooper, mezi diváky není jediný, který by se nebavil," uzavírá.

Všichni čtyři členové skupiny ABBA se díky filmu po dvaadvaceti letech znovu ukázali pohromadě: účastnili se švédské premiéry muzikálu. Předtím naposledy veřejně viděni byli v roce 1986. Nezazpívali ovšem, už dříve odmítli společný koncert za miliardu dolarů.

Napište nám