Stalo se dobrou tradicí na Nový rok vysílat v polední čas přímý přenos tradičního koncertu z Vídně, kde ve Velkém zlatém sále Hudebního spolku (Musikverein) z roku 1870 vystupují Vídeňští filharmonikové (Wiener Philharmoniker). Česká televize se k těmto přenosům připojuje už pět let. První den roku 2000 zazní valčíkové a polkové melodie rodinné skladatelské dynastie Straussů a Franze von Suppého. Na programu jsou mj. Lagunový valčík, Liebeslieder -Walzer, Pozdrav Praze, Francouzská polka, slavný Pochod Radeckého.

Vídeňští filharmonikové budou hrát pod taktovkou světoznámého italského dirigenta Riccarda Mutiho, který shodou okolností řídil toto symfonické těleso při příležitosti 150. výročí jeho založení v roce 1992. Za svoje zásluhy získal od Vídeňských filharmoniků zlatý prsten, který se uděluje nejlepším dirigentům jako nejvyšší pocta.

První koncert Vídeňských filharmoniků se konal 28. března 1842 a prvním dirigentem byl operní skladatel Otto Nicolai. Symfonické těleso vzniklo ze členů operní orchestru a jeho sídlem se kromě Vídeňské státní opery (kde hraje celosezónní zpěvoherní představení) stal právě velký sál vídeňského Hudebního spolku tzv. Musikverein. Za dirigentským pultem tohoto orchestru, který od svého počátku je považován za nejlepší na světě, se vystřídali takoví umělci jako Richter, Mahler, Weingartner, Furtwängler, Walter, Karajan a Böhm.

Spoluúčinkuje Balet Vídeňské státní opery, který se představí z vídeňského paláce Kinských v Čardáši ze Straussovy opery Rytíř Pasmana a valčíku Marien-Klänge v choreografii Renata Zanella. Kostýmy navrhl Christian Lacroix.

Dirigent Ricardo Muti se narodil v Neapoli, dlouho působil jako hudební ředitel festivalu Florentský hudební máj, byl šéfdirigentem Londýnského filharmonického orchestru a Philadelphské filharmonie. V současné době působí jako umělecký ředitel milánského operního divadla La Scala.

Napište nám