Drtivým neúspěchem skončilo vystoupení čs. fotbalistů na mistrovství světa v Mexiku

Na IX. mistrovství světa ve fotbale v Mexiku se československý tým chystal s velkými naději, přinejmenším v koutku duše snil o možnosti zopakování úspěchu z mistrovství světa v Chile před osmi roky, kde reprezentace vybojovala stříbrné medaile. A věřili i domácí fanoušci včetně Josefa. Jenže už v základní skupině narazil československý tým na velmi silné soupeře – Brazílii, Anglii a Rumunsko. A hned první zápas hrál dokonce s pozdějšími mistry světa z Brazílie. V prvním poločase to přitom vypadalo, že s nimi čeští a slovenští budou hrát minimálně vyrovnanou partii. Od 12. minuty Československo vedlo brankou Petráše. Jenže ještě do poločasu Brazilci srovnali. V druhých 45 minutách se obraz hry výrazně změnil. Československý tým definitivně zlomila třetí branka brazilského mužstva, kterou podle dobových komentářů hráč Jair docílil v rozporu s pravidly. Další gól na 4:1 už jen pečetil krutou prohru československého mužstva. Jeden prohraný zápas, navíc ještě s mimořádně silným soupeřem, by samozřejmě neznamenal takovou katastrofu, ale druhý zápas s Rumuny měl bohužel podobný vývoj. Československý tým se ujal rychle vedení, ale v druhé polovině zápasu zcela odpadl a nakonec podlehl i Rumunům 2:1. Bylo jasné, že šampionát se pro Československo skončí už v základní skupině, poslední zápas už byl víceméně formalitou. Nicméně ani v něm českoslovenští nedokázali vyhrát, i když předvedli podstatně lepší výkon a podlehli Anglii pouze 0:1. Dobový tisk kritizoval především nedostatečnou kondiční přípravu československého mužstva i malou vůli po vítězství.Mexico 70, 1970; Československá televize