Ve finále mistrovství světa v ledním hokeji porazila česká reprezentace Kanadu 3:0

I přes neúspěchy na mistrovství světa v letech 2002-2004, kde nedokázala vybojovat ani jednu z medailí, zůstávala česká reprezentace součástí světové špičky. Například vypadnutí ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2004 konaném na domácí půdě v Praze bylo spíše výsledkem smůly. Český tým tehdy prohrál po vynikajících výsledcích v předchozích kolech s mužstvem USA až na samostatné nájezdy, když uspěl jediný Andy Roach. Na další šampionát měl z našich hrdinů nejblíže strýc Mikuláš – konal se totiž právě v Rakousku. Ve svém prvním utkání na 1. máje ve Vídni dokázal náš tým přehrát Švýcarsko v poměru 3:1. Poté, co se byť relativně těsně dokázal vypořádat i s Kazachstánem a Německem, postoupila česká reprezentace do osmifinálové skupiny. V ní nejprve jasně 5:1 dokázala zvítězit v česko-slovenském derby, ale pak těsně podlehla jednomu z největších favoritů turnaje Rusku. Díky výhře nad Běloruskem šli ale Češi do dalších bojů v čtvrtfinále. V něm oplatili Američanům loňskou porážku stejným způsobem – vyhráli 3:2 na samostatné nájezdy, když v klíčovém momentu dokázal proměnit svoji šanci Martin Ručinský. V semifinále pak narazili Češi na vynikající Švédsko, a ani tento zápas se nerozhodl v řádné hrací době. Následovalo proto prodloužení, v němž nakonec vítěznou českou branku vsítil po asistenci Židlického jmenovec našich seriálových hrdinů Radek Dvořák. O gólu musel rozhodovat i videorozhodčí, který však jeho platnost potvrdil. Na českou reprezentaci tak čekal poslední soupeř, aby mohli po čtyřech letech slavit tituly. Nebyl to ovšem ledajaký protivník. Kanada v semifinále dokázala vyřadit české přemožitele z osmifinálové skupiny Rusko, takže se dal očekávat tvrdý boj. Navíc Kanaďané měli šanci dosáhnout při vítězství na zlatý hattrick na mistrovství světa. Utkání, které se hrálo ve Vídni 15. května, začal lépe český tým. Již v páté minutě skóroval Prospal. Kanaďané odpověděli mohutným tlakem, kterému však dokázali čeští reprezentanti čelit hlavně díky vynikajícímu Tomáši Vokounovi v brance. Definitivně však nebylo rozhodnuto ani po druhé české brance na počátku třetí třetiny, kterou zaznamenal Martin Ručinský. Kanaďané zkusili i power play, jenže v poslední minutě Josef Vašíček zlatý úspěch českého mužstva pečetil gólem do prázdné branky. Rozzuřený soupeř tak alespoň na pár sekund rozpoutal hromadnou bitku, která však na výsledku už nic nezměnila. Tahounem českého mužstva na mistrovství byl Jaromír Jágr, který se také zaslouženě společně s obráncem Markem Židlickým a brankářem Vokounem propracoval do all stars týmu celého šampionátu. Branky, body, vteřiny, BV-2005-05-16; Dobré ráno, DR-2005-05-17; ČT