Biografické drama o Ianu Curtisovi, zpěvákovi skupiny Joy Division. Britsko-americký film.
Hrají: S. Riley, S. Mortonová, J. Anderson a další. Režie Anton Corbijn.

V roce 1973 tráví znuděný teenager Ian Curtis čas ve svém pokoji poslechem gramofonových desek. Netuší, že za několik let bude hudební ikonou s velmi pohnutým osudem. Nejdříve hledá inspiraci v poezii a v tvorbě Davida Bowieho. Chce nějak ventilovat svoje deprese a zároveň touží něco prožít. Založí vlastní skupinu Joy Division a brzy i rodinu. Ve dne se snaží pracovat jako úředník, po večerech píše songy. To, že je kapela stále úspěšnější, jej deprimuje, protože nad děním kolem sebe ztrácí kontrolu. Vše začne být hodně tíživé od chvíle, když jej během vystoupení přepadne první epileptický záchvat. Začne na něj doléhat příliš velké množství koncertů, rozpadající se manželství a strach ze zákeřné nemoci. To vše se spolu s nezabírajícími léky podepisuje na Curtisově psychice.

Černobílý snímek debutujícího Antona Corbijna ve výstižné zkratce zachycuje posledních sedm let života Iana Curtise (1956-1980). Film jej neprezentuje jako rockovou legendu, ale jako talentovaného a přecitlivělého mladíka, nezvládajícího každodenní život. Bez patosu ukazuje jeho vlastní povahou mučenou osobnost, která se cítí ve světě ztracená a nepochopená. Zpěvákovy texty vypovídají hlavně o smutku, selhání a odcizení.

Joy Division se koncem 70. let zapsali do hudebních dějin jako jedna z prvních výrazných skupin post-punku. Anton Corbijn, uznávaný fotograf a autor hudebních videoklipů slavných skupin, odešel z Nizozemska do Británie právě pod vlivem hudby Joy Division. Vynikající vizuální stránka filmu zprostředkovává jejich syrovou poetiku a zároveň evokuje Curtisovo vidění světa. Autentičnost a bohatá hudební složka může zaujmout i diváky, kteří se s Joy Division doposud nesetkali.

Snímek získal mnoho ocenění na filmových festivalech. Například na MFF v Chicagu 2007 cenu pro nejlepšího herce a scénář. Na MFF v Edinburghu 2007 cenu za nejlepší britský debut a nejlepší herecký výkon pro Sama Rileyho v titulní roli.

Napište nám