Nevítaní

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dokumentarista Tomáš Škrdlant dlouhodobě zachycoval a sledoval osudy fyzicky postižených dětí, které jejich rodiče odložili hned po narození (2008)

„Ten film je o dobrém životě i se špatnou sudbou. O návratu zpět mezi lidi, do lidského života se všemi jeho nedokonalostmi,“ říká o svém snímku režisér Tomáš Škrdlant. Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a byly rodiči odmítnuty, sledoval neuvěřitelných dvacet let. V záměrně volně propletených portrétech sledujeme jejich cestu od dětství v Jedličkově ústavu až po snahu plnohodnotně se začlenit do života dospělých. Od doby, kdy byly v duchu komunistické doktríny zavřeny v ústavech s přísným zákazem kontaktu s „normální“ společností, až do současnosti, kdy většina z nich založila své vlastní rodiny. Od prvních bolestných pokusů pochopit, proč se k nim rodiče nehlásí a společnost je izoluje, až po zjištění, že žít se dá i bez rodiny a i s postižením. Intimní a nesmírně citlivě natočený Škrdlantův dokument rozhodně není smutnou ukázkou několika nešťastných osudů, ale naopak povzbudivým svědectvím o tom, co všechno dokáže hendikepovaný člověk se silnou vůlí zvládnout. Film získal výroční Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší český dokument.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Cenu Pavla Kouteckého získali Nevítaní Tomáše Škrdlanta

  8. 6. 2009

  Praha - Letošního držitele ocenění nesoucího jméno tragicky zemřelého dokumentaristy Pavla Kouteckého vyhlásila dnes večer porota v Divadle Archa. Nominovala sedm děl z 90 přihlášených snímků, ocenění kameraman řady Kouteckého snímků Stano Slušný předal Tomáši Škrdlantovi. Cena mu byla udělena za časosběrný dokument Nevítaní. Během večera zhlédli diváci také premiéru čtvrté části z připravovaného seriálu Občan Havel, kterou z materiálů natočených Kouteckým připravil Miroslav Janek. 

Diskuse diváků
 • MK 6. 5. 2014 08:17

  Dokument

  Musím říct, že Tomáš Škrdlant odvedl dobrou práci, protože široké veřejnosti velice dobře přiblížil …

 • Marie 30. 11. 2013 19:08

  Maminky a miminka

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné někde vidět i zmiňovaný film Maminky a miminka? Děkuji…

 • Šedý vlk 22. 11. 2013 22:25

  Smekám a děkuji

  Myslím, že bych se mohl podepsat snad pod všechny příspěvky.Nejprve jsem jen hledal …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 94 minut – Rok výroby: 2009 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Perly českého dokumentu