Nalezení společné řeči nemusí stát v cestě jen jazykové bariéry… Milostné drama z Melbourne sedmdesátých let. Australský film.
Hrají: W. Hughesová, T. Emmanuel, Ch. Haywood, T. Llewellyn-Jones a další. Režie Paul Cox

Kostas je řecký novinář, který se v Melbourne živí taxikařením. Carol je dobře situovaná Australanka, žijící po rozchodu s manželem sama s malou dcerkou. Dva lidé ze dvou různých světů. Nemají společného vůbec nic – jen podvědomou touhu najít spřízněnou duši, člověka, se kterým by mohli sdílet dobré i zlé. Jejich náhodné setkání změní celý jejich dosavadní život. Oba však po prvotním okouzlení poznávají, že najít společnou řeč bude těžší, než se zdálo…

Snímkem Kostas zahajujeme klubový profil australského režiséra Paula Coxe, tvůrce, o němž australský filmový teoretik Brian MacFarlane napsal, že jej „…mnohem víc než ostatní australské filmaře zajímají mezilidské vztahy, vztahy mezi mužem a ženou, rodiči a dětmi. Ale i erotika a její schopnost rozrušit poklidné hladiny spořádaného života.“ Cox (narozený 16. dubna 1940 v Holandsku a od r. 1960 mající australské občanství) vstoupil na filmovou dráhu v polovině sedmdesátých let. Kostas (z r. 1979) byl prvním snímkem, kterým na sebe výrazněji upozornil. Mezinárodní věhlas pak získal autorským filmem Osamělá srdce. Také jeho další filmy – Muž s květinami, Moje první žena, Kaktus – jsou de facto autorská díla (Cox je nejen režíroval, ale byl i scénáristou) a jsou dokladem umělcovy svébytnosti i jeho zaměření.

Klubový profil Paula Coxe zahrnuje celkem 6 snímků z prvního režisérova tvůrčího období. Po Kostasovi budou následovat již zmíněné snímky Muž s květinami, Moje první žena a Kaktus, pátým v pořadí bude nevšední imaginativní dokument o životě a smrti malíře Van Gogha Vincent. Profil uzavřeme filmem Ostrov, citlivou sondou do osudů tří žen, které náhoda svede na jednom řeckém ostrově.

Hrají: W. Hughesová, T. Emmanuel, Ch. Haywood, T. Llewellyn-Jones a další. Režie Paul Cox

Napište nám