Vtipný, kritický dokument o životě v socialistickém Československu v 60. letech. Režie D. Hanák

Přijel k nám Old Shatterhand natočil v roce 1966 slovenský režisér Dušan Hanák. O svém filmu rekl: „Film Prišiel k nám Old Shatterhand v minulém režimu vyvolával salvy smíchu. Velká vetšina záberu je natocena skrytou kamerou s dlouhými objektivy. Vedeli jsme, co chceme natocit, a s kontrastem obrazu a hudby jsem pocítal už ve scénári… Pokud jde o šedesátá léta, byla explozí tvorivosti ve všech oblastech umení. Na druhé strane, o každý okamžik pravdy, o každý metr filmu bylo treba bojovat… Pravdou je, že zakázané filmy byly slavné. Kvuli filmu Prišiel k nám Old Shatterhand zasedala jakási rehabilitacní komise.“

Černobílý dokument zachycuje s lehkostí a humorem život v Československu 60. let. Díky své ironii a kritičnosti se dostal na černou listinu a léta se nehrál. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary by měl být režisérovi udělen Krištálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii filmem Obrazy starého sveta.

Dušan Hanák se narodil 27. dubna 1938 v Bratislave. V letech 1960–1965 studoval režii na pražské FAMU, kde absolvoval krátkým filmem Ucenie (1965). Debutoval celovečerním filmem 322 (1969). Jeho filmy nebyly podle ideových představ komunistického vedení filmu, např. tragikomedie Ja milujem, ty miluješ (1980) byla do kin puštěna až po roce 1989. V letech 1964–1991 pracoval jako režisér a scenárista ve Slovenské filmové tvorbe v Bratislave. Od roku 1992 je pedagogem Filmové a televizní fakulty VŠMU.

Napište nám