Brněnský zázrak architektury a obchodu

Ohlédnutí za historií i současností areálu:
Výstava soudobé kultury 1928, Příběh hovada, Deset století architektury, II. výstava československého strojírenství Brno 1956, Mezinárodní veletrh 1962, 10. a 20. veletrh spotřebního zboží z roku 1979 a 1989, 90. léta na Brněnských veletrzích a výstavách. Záznamy jednotlivých akcí jsou propojeny rozhovory s antropologem, architektem, historikem a řediteli výstaviště. Zpestřením jsou vstupy oživlého pana Prokouka z reklamního šotu

Večer na téma věnovaný osmdesátinám brněnského výstaviště těží z archivů České televize (Příběh hovada režiséra Jaroslava Bařinky z roku 1996 a díl z cyklu Deset století architektury – Brněnské výstaviště 1928 režiséra Aleše Lowáka z roku 1928) a také z dosud neznámých filmových materiálů Brněnských veletrhů a výstav. Pokusí se tak co nejlépe zachytit dlouhou a významnou existenci tohoto mimořádného prostoru. Když 26. 5. 1928 otevřela své brány Výstava soudobé kultury v Československu, která měla bilancovat úspěchy mladé demokracie, netušil nikdo, že se stane jedním z největších a nejznámějších výstavních areálů v Evropě, že se architekti budou sjíždět zdaleka, aby obdivovali technologické řešení pavilonů, a že kromě válečné přetržky zde bude probíhat čilý veletržní život i v 21. století.

Průvodcem večera jsme zvolili postavičku pana Prokouka, kterou zapůjčil reklamám BVV slavný režisér Karel Zeman. Pan Prokouk ožije (role se zhostil herec a moderátor Igor Dostálek), bude nás provázet současným areálem a uvede jednotlivé archivní filmy. K rozhovorům jsme pozvali historika Miroslava Jeřábka, archeologa Petra Kostrhuna, architekty Ivana Rullera a Petra Pelčáka, bývalé zaměstnance výstaviště a mnoho dalších.

Stopáž120 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument