Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Jste pro zavedení „covid pasů“?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o certifikátu bezinfekčnosti. Diskutovat budou: Tomáš Zdechovský – poslanec EP, KDU-ČSL, Jan Hrnčíř – poslanec, SPD, Zdeněk Hostomský – biochenik, Ondřej Dostál – právník, a další.

Strádajícímu turistickému ruchu i svobodnějšímu pohybu obyvatel napříč Evropou má pomoci připravované osvědčení o bezinfekčnosti tzv. covidpass. Má být dokladem o absolvovaném očkování či negativním testu. Jeho podobu připravuje Evropská komise a plánuje se zavedení ještě před hlavní letní turistickou sezonou. Státy, jejichž ekonomiky jsou na cestovním ruchu závislé, stejně jako podnikatelé v turismu, myšlenku osvědčení vesměs podporují. Další odvětví, o kterých se v souvislosti se zeleným pasem hovoří, jsou kultura, gastronomie či služby.

Shodnout by se měly všechny členské státy, aby se sjednotilo například uznávání testů i jednotlivých vakcín. Před diskriminací neočkovaných varuje mimo jiné i Světová zdravotnická organizace. Budeme si muset zvyknout při překračování hranic na nový cestovní doklad? Bude nutný i pro využití jiných služeb? Nebude jen nástrojem diskriminace a jiné formy restrikcí a omezování osobních svobod? Je vhodné, aby se vytvořila obrovská zdravotní databáze tisíce občanů Evropy?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2021
 L HD