Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Důchodová reforma

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o důchodech. Diskutovat budou: Jana Maláčová – ministryně práce, ČSSD, Marek Hilšer – senátor, Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku, klub STAN, Vít Samek – místopředseda ČMKOS, David Marek – ekonom, Zdeněk Pernes – Rada seniorů ČR, a další.

Minulý měsíc schválila vláda valorizaci důchodů. Průměrná penze by tak měla pokořit 15. tisícovou hranici. Vzápětí, bylo schváleno také tzv. rouškovné – mimořádný důchodový bonus, který by měli senioři získat ještě letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí také připravuje penzijní reformu. Některé dílčí varianty již byly představeny. Ve hře je mimo jiné vlastní spoření, pozdější odchod do důchodu, razantní navýšení daní, ale také citelné pohoršení příjmů budoucích penzistů.

Podle opozice i mnoha odborníků ale zatím není vyřešen způsob příjmů, který bude s ohledem na stárnoucí populaci, stále komplikovanější. Je rozumné v současné době zvedat důchody a přilepšovat seniorům dalšími příspěvky? Nebo jde o nezodpovědné plýtvání veřejnými financemi? Přinese penzijní reforma jistotu budoucím důchodcům? A bude finančně udržitelná? Anebo musí spoléhat sami na sebe, počítat s pozdějším odchodem do důchodu a ještě si proti současným penzistům pohorší?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD