Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Zažíváme nejhorší sucho za 500 let

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o příčinách a dopadech sucha. Diskutovat budou: Richard Brabec – ministr životního prostředí, Jan Farský – 1. místopředseda STAN, Bohumír Janský – hydrolog a geograf, Petr Kubala – generální ředitel Povodí Vltavy, Jiří Malík – ekolog, předseda spolku Živá voda, František Beránek – občan odkázaný na studnu z Kopanin – Doubravy u Aše, a další.

Podle odborníků zažíváme nejhorší sucho za 500 let. Na téměř padesáti místech v republice je omezen odběr vody, problémů s jejím nedostatkem přibývá. Ačkoli zemědělské sucho z Česka po vydatných deštích posledních dnů rychle mizí a v některých oblastech i z hlubší vrstvy půdy, která byla po srážkově chudém jaru vyschlá prakticky všude, aktuální vývoj je nadále znepokojivý. V kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně z pěti nasycen dostatečně, potvrzují posilování dlouhodobějšího deficitu v hlubších vrstvách i stavy podzemní vody. Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu má vodnost toků za 20 – 25 let klesnout až o 50%.

Bojuje stát se suchem dostatečně? Jsou zákazy zalévání a napouštění bazénů jen dočasné? Nakolik nám hrozí omezení spotřeby pitné vody? Bude jich přibývat? Vyřeší sucho výstavba přehrad, propojování soustav? Nebo nás zachrání přeměna rázu krajiny zpátky do stavu než nastoupilo průmyslové zemědělství? Existuje na takové změny platná legislativa? Jsme opravdu účinně schopni snižovat negativní důsledky klimatických změn?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD