Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Chrání nás naši vojáci na zahraničních misích NATO před terorismem a migrací?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o úloze našich vojáků a NATO na Blízkém a Středním východě. Diskutovat budou: Alexandr Vondra – europoslanec ODS a exministr obrany, Daniel Pawlas – poslanec KSČM, Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny PČR, Cyril Svoboda – poradce premiéra a exministr zahraničí, Petr Pelikán – arabista a účastník 1. války v Zálivu, Aleš Hejkal – válečný veterán, Josef Ryšánek – nadrotmistr Aktivních záloh AČR, a další.

Blízký a Střední východ je dlouhodobě nestabilní region, kterým zmítá řada náboženských, politických a vojenských konfliktů, a to, v jaké se nachází kondici, silně ovlivňuje celý svět. Po smrtícím útoku amerických sil na elitního íránského generála Kásema Solejmáního se dění v tomto regionu dalo do pohybu. Zatímco se v blízkosti americké ambasády v Bagdádu v neděli 5. ledna ozývaly výbuchy dopadajících raket, irácký parlament vyzval ke stažení cizích vojsk ze země. Irácká vláda však nikoliv. Fyzická likvidace generála Solejmáního je srovnatelná snad jen se zabitím teroristy Usámy bin Ládina. Ale je to událost v jistém ohledu významnější: zatímco bin Ládin byl v té době významným symbolem, ale přece jen už za zenitem své politické a ideologické moci, Solejmání byl na jejím vrcholu. Prostřednictvím revolučních gard kontroloval mimo jiné libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu a jeho vliv zasahoval i do Afghánistánu a Pákistánu.

Mají čeští vojáci setrvávat v Iráku nebo by měli být staženi jako jednotky jiných evropských států? Chrání čeští vojáci na zahraniční misi Česko před terorismem a migrací nebo mohou být důvodem našeho ohrožení? Jak důležitá je úloha NATO na Blízkém a Středním východě?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2020
 L HD