Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Je jednání prezidenta Zemana opakovaně protiústavní?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o žalobě na prezidenta. Diskutovat budou: Václav Láska – předseda Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21, Zdeněk Ondráček – poslanec KSČM, Petr Kolář – diplomat, Jiří Ovčáček – tiskový mluvčí prezidenta Zemana, Václav Němec – filosof, Ivan Vyskočil – herec.

Letos v lednu oznámila skupina senátorů, že připravuje žalobu na prezidenta. Impulzem byly zveřejněné zásahy Hradu do probíhajících soudních sporů. Iniciátory žaloby jsou senátoři klubu SENÁTOR 21. V připravované žalobě se vychází nejen z této kauzy, ale také z předchozích kroků prezidenta Zemana, které se podle senátorů pohybovaly již za hranou Ústavy. Autoři zároveň poukazují na to, že nejde o útok proti Miloši Zemanovi, ale má jít především o snahu stanovit pravidla pro výkon prezidentské funkce. Naopak kritici vidí žalobu, jako další útok na Miloše Zemana, a snahu o zviditelnění samotných senátorů.

Je jednání prezidenta skutečně opakovaně protiústavní a návrh je tedy nutný? Nebo jde o snahu upoutat na sebe pozornost? Nejde jen o další znevážení hlavy státu? Nebo jde o kroky, které již nelze tolerovat? Došlo skutečně k ovlivňování naší justice? Nebo je běžnou praxí prezidentů, zajímat se o vyšetřování závažných případů? Jde o snahu odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta přes vůli voličů? Vyostřují senátoři situaci ve společnosti připravovanou žalobou na prezidenta? Anebo jen hasí, co už bylo zaseto?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD