Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce podpořit dalšími miliardami české rodiny.

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o zvyšování sociálních dávek. Diskutovat budou: Jana Maláčová – ministryně práce a sociálních věcí ČR, Miloš Vystrčil – předseda senátorského klubu ODS, Michal Pícl – ekonom Masarykovy demokratické akademie, David Bartas – ředitel Centra pro studium Evropské unie Liberálního institutu, a další.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zlepšit situaci rodin s malými dětmi, samoživitelek a samoživitelů a jejich potomků i těch, kteří chtějí slaďovat rodinu s prací. Jsou v době, kdy ekonomika roste a je minimální nezaměstnanost, návrhy na zvyšování sociálních dávek opodstatněné? Rozpočet by zálohované výživné ročně stálo asi 800 milionů korun či miliardu, navýšení rodičovského příspěvku několik miliard a financování dětských skupin asi dvě miliardy. Nevymstí se nám, když období hospodářského růstu nevyužijeme k většímu posílení naší konkurenceschopnosti a lepšímu zajištění budoucnosti?

Za neplatiče alimentů by měl podle návrhu MPSV poskytovat výživné na děti stát, který by pak dlužnou částku vymáhal zpět do rozpočtu. Nehrozí, že zákon problém s neplatiči nevyřeší, ale přesune ho na bedra státu? Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb člověka. Pro jednotlivce činí měsíčně 3.410,– Kč a jeho výše se od ledna 2012 nezměnila. Je to tak podle Vás správně?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2019
 L HD