Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: S. Brunclík, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Živoří v Česku senioři nebo se jim vede dobře?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o důchodech. Diskutovat budou: Radka Maxová – předsedkyně poslaneckého Výboru pro sociální politiku, ANO, Petr Pávek – poslanec STAN, Irena Bartoňová Pálková – viceprezidentka Hospodářské komory ČR, Vít Samek – místopředseda ČMKOS, Martin Potůček – bývalý předseda komise pro důchodovou reformu, a další.

Hnutí ANO slibuje důchodovou reformu, o které se hovoří již několik let a marně se o ní pokoušely i minulé vlády. V rámci obměny systému se plánuje navýšení penzí od ledna 2019 téměř o tisícovku. Větší nárůst starobních důchodů by měli zaznamenat především senioři starší 85. let, ale také ti, jejichž penze, patří mezi ty nejnižší. Tím by se posílil solidární systém na úkor tzv. zásluhovosti. Vůči připravovaným změnám má výhrady opozice a skeptičtí jsou také ekonomové.

Je průměrná penze 12.300Kč dostačující, anebo souhlasíte s jejím navýšením? Dosáhne většina seniorů na průměrnou penzi, anebo jsou jejich příjmy hluboko podprůměrné a většina důchodců u nás živoří? Je správné, aby se přidalo více těm, kteří mají hlouběji do kapsy? Nebo je spravedlivější, aby měl vyšší penzi ten, kdo odevzdával do systému nejvíc? A má státní pokladna dostatek prostředků na to, aby takto štědře rozdávala? A co příští generace? Je to vůči nim zodpovědné?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD