Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Omezuje vás protikuřácký zákon?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tzv. protikuřáckém zákoně. Diskutovat budou: Radek Vondráček – předseda Poslanecké sněmovny, ANO, Marek Benda – místopředseda poslaneckého klubu ODS, Jindřich Vobořil – Národní protidrogový koordinátor, a další.

Od konce května loňského roku začal u nás platit tzv. protikuřácký zákon. Zapovídá kuřákům zapálit si cigaretu v restauraci, pivnici, hospodě nebo baru. Zakazuje pod pokutou také kouření na zastávkách hromadné dopravy, ale i dalších veřejných prostorech. Součástí zákona je také vymezení odpovědnosti provozovatelů za podnapilé osoby.

To se nelíbí především majitelům restauračních zařízení, kteří měli obavy z toho, že se jim kvůli tomuto omezení zkomplikuje podnikání. Podle některých skutečně k odlivu návštěvníků došlo, především s příchozí zimou. Jejich nesouhlas se zákonem podpořilo několik poslanců a senátorů, kteří se v prosinci na půdě senátu pokusili o zmírnění tohoto zákona, ovšem neúspěšně.

Skupina poslanců a senátorů také podala stížnost k Ústavnímu soudu, protože podle nich je tímto zákonem omezena svoboda určité části populace. Obtěžují vás hloučky kuřáků před hospodami, nebo je správný absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách? A jsou kuřáci diskriminováni, když musí mrznout venku a nezakouří si v teple? Je nebo není porušována svoboda dána ústavou?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2018
 L HD