Způsobí ostrý start EET 1.12. komplikace? Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, E. Potužníková a R. Kudrnáček

Za týden startuje EET – hrozí komplikace?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o ostrém startu elektronické evidence tržeb. Diskutovat budou: Alena Schillerová – náměstkyně ministra financí, Martin Janeček – generální ředitel Finanční správy, Viliam Sivek – Sivek Hotels, Jan Jiroušek – projektový manažer SP CSS, Boleslav Buzek – iniciativa Radostné Česko bez EET, Ladislav Marek – hospodský, Miloš Komínek – hospodský, Jan Rambousek – hoteliér a člen Unie daňových poplatníků.

Od 1. prosince musejí restauratéři a hoteliéři elektronicky evidovat všechny tržby. Zákon o EET počítá i s výjimkami – jde například o nahodilé příjmy nebo příjmy z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků. Podle ministerstva financí by se měly příjmy státního rozpočtu v příštím roce díky zavedení EET zvýšit o 4,3 miliardy korun. Celkově by evidence tržeb měla v roce 2018 přinést navíc do rozpočtu 18 miliard korun.

1. listopadu byl spuštěn pilotní provoz evidence tržeb, díky kterému si podnikatelé mohou vyzkoušet, zda jsou připraveni. Necelé dva týdny před startem EET se objevují první stovky podnikatelů, kteří nejsou spokojeni s vybraným řešením. Díky testovacímu provozu zjišťují, že zvolená kasa buď není pro jejich druh podnikání vhodná anebo že se uvázali k nevýhodným podmínkám. Není také jasné, zda všichni poskytovatelé pokladních systémů splňují zákonné normy pro nakládání s osobními údaji a zda dobře zabezpečují citlivé obchodní údaje.

Registrační pokladnu si dosud pořídilo 28 procent podnikatelů. Více než pětina podnikatelů uvedla, že si zařízení pro EET kupovat nehodlá a zvažuje, že podnikání raději ukončí. Vyplývá to z průzkumu společnosti O2 mezi 336 podnikateli v gastronomii a ubytovacích službách.

Už za pár dní startuje elektronická evidence tržeb. Nehrozí komplikace? Budeme muset v restauracích stát fronty na placení? Nezdražují hospodští alkohol a jídlo zbytečně? Pomůžou registrační pokladny výběru daní? Nebo zlikvidují malé živnostníky?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD