Tváří v tvář problému. Jsme dostatečně chráněni před teroristickými útoky? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Nedávné teroristické útoky v Bruselu přiměly vládu ČR, aby přijala protiteroristická opatření i u nás. Byl vyhlášen 1. stupeň ohrožení terorismem. Přestože se v minulém týdnu opatření zmírnila, stále jsou v našich městech a na letišti přítomny bezpečnostní hlídky.

V minulém týdnu vydalo Turecko varování o zablokování dohody s Evropskou unií ohledně omezení počtu uprchlíků. Policie ČR také zadržela u Domažlic auto se skupinou 26 nelegálních běženců. Od loňského června bylo na našem území zadrženo v souvislosti s uprchlickou krizí více než 3400 lidí.

Podle organizace Institute for Economics Peace, patří Česká republika mezi deset nejbezpečnějších zemí světa. Mezi hodnotícími kritérii je, mimo jiné, vnitřní a vnější bezpečnost i potenciál pro teroristické činy. Hrozí tedy i nám teroristické útoky nebo jde o planý poplach? Jsou bezpečnostní opatření v ČR efektivní, nedostatečná nebo zbytečná? Byla by řešením větší ochrana hranic? A máme kvůli hrozbě z terorismu odmítat uprchlíky?

Hosté: Jiří Nováček – 1. náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti, Miroslav Lidinský – předseda Úsvitu – Národní Koalice, Jan Schneider – bezpečnostní analytik, Mikuláš Vymětal – evangelický farář, Jan Cemper – Iniciativa Proti projevům nenávisti a další.

Anketa

Souhlasíte s přítomností policejně-vojenských hlídek v ulicích, které střeží česká města po teroristických útocích v Bruselu?

63 % 384 hl. Rozhodně ano 9 % 55 hl. Spíše ano 9 % 57 hl. Spíše ne 19 % 120 hl. Rozhodně ne Celkem 616 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD