Tváří v tvář problému. Měli by brutální vrazi dostávat přísnější tresty nebo automaticky doživotí? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Automatické doživotí za plánovanou a zvlášť brutální vraždu, přísnější tresty za těžké zločiny jak pro dospělé tak pro mladistvé a snížení trestní odpovědnosti mladistvých. Toto, mimo jiné, obsahuje návrh novely trestního zákona poslance Jeronýma Tejce.

V současné době hrozí doživotí jen v opravdu výjimečných případech, jako je násilí na dítěti nebo vícenásobná vražda. Mladiství, i za ten nejtěžší zločin, mohou být potrestáni maximálně deseti lety odnětí svobody. Jsou takové tresty přiměřené? Nebo by měly být zpřísněny? A měla by být hranice trestní odpovědnosti mladistvých snížena? Nebo to jsou jen populistické návrhy, které ničemu neposlouží?

Hosté: Jeroným Tejc – předseda Ústavně právního výboru (ČSSD), Helena Válková – předsedkyně Podvýboru pro justici a soudní samosprávu, Jiří Švarc – primář Psychiatrické nemocnice Bohnice, Jan Kadlec – místopředseda Městského soudu v Praze, Ladislav Niebauer – učitel Výchovného ústavu v Boleticích a další.

Anketa

Měla by být snížena hranice trestní odpovědnosti mladistvých?

86 % 126 hl. Ano, dnešní doba je jiná a mladí jsou dospělejší 14 % 20 hl. Ne, jsou to populistické návrhy, do 15 let mají za děti být odpovědní rodiče Celkem 146 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD