Tváří v tvář problému. Stát plánuje kontrolovat, čím doma topíte Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o ochraně ovzduší, kterou v loňském roce schválila vláda. Zlepšit ovzduší ve městech a obcích má pomoci nejprve kotlíková dotace. Lidé již mohou žádat o příspěvek na inovaci svých kotlů. V letošním roce majitele kotlů na tuhá paliva čekají revizní kontroly, které si ovšem musí sami zaplatit. Od příštího roku již mohou úředníci kontrolovat topeniště přímo v domácnostech, zda lidé netopí materiálem, který spalováním zamořuje a otravuje vzduch v sousedství. Za topení odpadem nebo nepovoleným topivem čekají občany vysoké pokuty. Pokuta ale hrozí i těm, kteří neumožní úředníkům kontrolu provést.

Nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší je u nás vystavena polovina obyvatel. Téměř třetina republiky je zamořena rakovinotvornými látkami. Vlivem prachu předčasně zemře ročně 5. tisíc lidí. Je v pořádku, aby kontrolami bylo narušováno naše soukromí nebo jde o jedinou možnost, jak ukáznit bezohledné občany? Anebo z nás chce stát dělat udavače a vzniká nástroj k vyřizování účtů mezi sousedy? Napomůže novela k očištění vzduchu nebo jde jen o další utažení smyčky naší svobody a našich práv? Bude kotlíková dotace dostatečnou motivací pro šetrné vytápění našich domovů?

Hosté: Richard Brabec – ministr životního prostředí, Miloš Vystrčil – místopředseda ODS, Zdeněk Husťák – starosta Klimkovic, Vít Vomáčka – starosta obce Kravaře, Daniel Vondrouš – Zelený kruh, MUDr. Eva Rychlíková – Zdravotní ústav Ústí nad Labem a další.

Anketa

Bude kotlíková dotace dostatečnou motivací pro šetrné vytápění našich domovů?

23 % 31 hl. ano 74 % 101 hl. ne 3 % 4 hl. nevím Celkem 136 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD