Tváří v tvář problému. Krize na Ukrajině. Jaká jsou rizika pro Česko? Hrozí Evropě ozbrojený konflikt? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: T. Šponar, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Koncem loňského roku začaly na Ukrajině nepokoje kvůli pozastavení příprav podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Série demonstrací v Kyjevě vyústila až v krvavé střety s desítkami obětí, a následně donutila k odstoupení prezidenta Janukovyče. Ovšem jeho odchod situaci neuklidnil, protože vzápětí došlo k obsazení poloostrova Krym ruskými vojsky.

Postup Ruska odsoudil Evropský parlament a očekává se, že Česká republika zvolí v reakci na toto dění jednotný postup s Evropskou unií. O víkendu dokonce proběhlo referendum o připojení Krymského poloostrova k Ruské federaci.

Ukrajinská společnost je v představách o budoucnosti své země názorově rozdělena a není tomu jinak ani u nás. Někteří politici, odborníci a veřejně známé osobnosti postup Ruska odsuzují, volají po tvrdých trestech a sankcích. Jiní považují postup Ruska za legitimní a rozumný. Co nás tedy čeká a co pro naši zemi bude znamenat, pokud Evropská unie přistoupí k tvrdým sankcím vůči Rusku, nebo se dokonce rozhodne pro ozbrojenou pomoc Ukrajině?

Hosté: Miroslav Kalousek – místopředseda TOP 09, Alexandr Černý – poslanec KSČM, Petr Hájek – publicista, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause, Natalia Churikova – novinářka a hlasatelka Rádia Svobodná Evropa, František Masopust – výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS, a další.

Anketa

Měla by se EU rozhodnout pro ozbrojenou pomoc Ukrajině?

9 % 131 hl. Rozhodně ano 1 % 8 hl. Spíše ano 0 % 6 hl. Nevím 2 % 24 hl. Spíše ne 88 % 1316 hl. Rozhodně ne Celkem 1485 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 L HD