Tváří v tvář problému – zaměstnávání cizinců. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková, Č. Franěk a R. Kudrnáček

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom, jak ovlivňují cizinci český trh práce, jaké jsou podmínky pro jejich zaměstnávání a jak zamezit práci na černo. Diskutovat budou: Rudolf Hahn – generální inspektor Státního úřadu inspekce práce, Ivan Veselý – předseda Asociace romských občanských iniciativ a další.

Sedmdesát sedm procent Čechů považuje počet cizinců pracujících na našem území za příliš vysoký. Jen o pět procent méně občanů si myslí, že berou našim lidem práci. Zaměstnavatelé ale tvrdí, že Češi o některé profese příliš nestojí, a proto jim nezbývá nic jiného, než zaměstnat cizince. Cizinci za prací odjíždí velmi často s vědomím, že ji budou vykonávat za ztížených podmínek. Mají menší nároky, jsou tu bez rodin. Přijíždějí s konkrétním úkolem – vydělat peníze. Minimalizují své náklady a z toho, co jim zůstane, na dálku živí své rodiny. Proto ochotněji přistupují na pro nás nepřijatelné pracovní podmínky a výši výplaty. Jsou to ale hlavní důvody, proč si stále více zaměstnavatelů vybírá za zaměstnance cizince? Nebo mají lepší pracovní morálku a jsou pracovitější nežli my? A jsou zaměstnáváni legálně, nebo pracují spíše na černo?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 L HD