Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o některých chystaných změnách ve zdravotnictví.

Diskutovat budou: ministr zdravotnictví Leoš Heger, místopředseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek, předsedkyně zdravotnických odborů Bc. Dagmar Žitníková a další.

Od 1. 4. 2012 vchází v platnost vyhláška o minimálním personálním zabezpečení zdravotních služeb, to znamená, že se ve většině nemocnic bude redukovat počet zdravotnického personálu, a to zejména lékařů. Na jednoho lékaře připadne 90 pacientů a jedna zdravotní sestra bude mít na starosti 30 lůžek.

Dále dojde ke sloučení různých oddělení a lékaři s různými specializacemi se budou navzájem zastupovat. Větší kompetence by měly dostat zdravotní sestry, které by mohly, v některých případech, zastoupit lékaře. Například u porodu nebo v ordinaci praktického lékaře.

Další zásadní změnou, která se chystá od ledna příštího roku, je vyhláška o místní a časové dostupnosti, ve které se stanoví maximální doba dojezdu do zdravotnických zařízení. Za praktickým lékařem bychom se měli dostat do 45 minut autem a cesta za onkologem by nám mohla trvat až tři hodiny. Všechna tato opatření mají společného jmenovatele, a to nedostatek peněz. Vláda sníží příjmy pojišťovnám a ty budou muset podle platných vyhlášek uzavírat či neuzavírat smlouvy se svými partnery – tedy zdravotnickými zařízeními a lékaři. Logicky to bude znamenat, že se některá zdravotnická zařízení zavřou, protože nebudou mít peníze na provoz.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2012
 L HD