Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda by ceny pohonných hmot snížila nižší spotřební daň a proč vláda snížení spotřební daně odmítá.

Diskutovat budou: ministr dopravy Pavel Dobeš, místopředseda ČSSD Milan Urban, generální ředitel firmy EUROWAG Martin Vohánka, zástupce Společenství autodopravců Čech a Moravy a další.

Ceny pohonných hmot se přibližují k magické hranici 40 korun. Stávají se tak historicky nejvyšší. Například v Praze stojí litr Naturalu 95 35,78 korun, litr nafty je dokonce dražší, jeho průměrná cena je 36,30 korun. Dramatický nárůst cen ropy způsobil strach na finančních trzích z toho, jak se vyvíjí situace na Blízkém východě, konkrétně v Íránu. Vysoké ceny pohonných hmot pociťují nejen motoristé, ale my všichni. Cena nafty se totiž zásadním způsobem promítá do ceny každého výrobku, včetně potravin, léků, autobusové a vlakové dopravy i služeb. Vysoké ceny ovlivňují i autodopravce, kteří se chystají zdražovat. Pro některé z nich mohou být dokonce likvidační. Motoristé tankují raději v zahraničí, kde jsou ceny příznivější. Politici, ekonomové a odborníci se přou o to, zda by cenu snížila nižší spotřební daň. Vláda se ale k tomuto kroku nechystá. Do státní kasy totiž jde více jak polovina z prodejní ceny. Vláda také tvrdí, že by prodejci stejně konečnou cenu nesnížili. Ale je to opravdu tak? A co můžeme očekávat v nejbližších dnech a měsících?

Stopáž45 minut
Rok výroby 2012
 L HD