Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda bychom měli platit u stomatologů více než dnes. Doplácejí stomatologové na své pacienty? Jsou ceníky zastaralé a hradí pojišťovny zubařům méně, než je reálná cena výkonů? Měli bychom platit například amalgámové plomby z vlastní kapsy?

Diskutovat budou: viceprezident České stomatologické komory MUDr. Jan Černý, stomatolog MUDr. Jiří Pekárek, generální ředitel OZP a viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ing. Ladislav Friedrich a poslanec VV Vít Bárta.

Ministr zdravotnictví v rámci zdravotních reforem a určování standardů a nadstandardů – tedy úkonů, které budou hradit pojišťovny a na které si budeme připlácet nebo platit celé – navrhl, aby amalgámové plomby byly vyjmuty ze systému zdravotního pojištění. Tento jeho návrh vyvolal živou diskuzi, jak mezi odborníky, tak mezi politiky. Proti návrhu vystoupila opozice i koalice – jmenovitě Věci veřejné. Ministr tedy návrh stáhl. S tímto jeho krokem ale nesouhlasí někteří stomatologové, kterým se nelíbí, jak je současný systém plateb nastaven. Lékaři tvrdí, že ošetření – tedy vrtání a vyplnění zubu amalgámovou plombou – za které dostanou paušál 220 korun za dospělého a 136 Kč za dítě, je nejméně o polovinu dražší. Část stomatologů dokonce uvažuje o tom, že by smlouvy s pojišťovnami vypověděli a pacienti by si u nich vše hradili z vlastní kapsy. Co by to znamenalo pro pacienta zvlášť v době, kdy je zubních lékařů nedostatek? A za co všechno bychom měli u zubaře ještě platit?

Stopáž45 minut
Rok výroby 2011
 L