Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Moderátorka Michaela Jílková bude společně se svými hosty diskutovat na téma, zda je skutečně nutné snižovat státním zaměstnancům plat, jak se změní struktura mezd, aby byl prostor pro finanční motivaci a jak dalece tyto změny zaměstnance postihnou.

Pozvání do studia přijali: Jaromír Drábek – ministr práce a sociálních věcí, Alena Vondrová – předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací, Martin Engel – předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů, zaměstnanci státní sféry i soukromého sektoru.

Ministr práce a sociálních věcí navrhuje plošné snížení mzdových tarifů státních zaměstnanců až o 10 %. Tvrdí, že tím vznikne prostor pro vyšší osobní ohodnocení, třeba až 200 %. Chce tímto opatřením dosáhnout toho, aby za kvalitní práci byl erudovaný pracovník náležitě ohodnocen a byl finančně motivován. Zároveň připouští fakt, že pokud bude chtít vedoucí své podřízené náležitě ohodnotit, bude muset některé pracovníky propustit, aby na odměny měl prostředky. Cíl je jasný – snížení provozních nákladů státu.

Odboráři to vidí jinak. Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací, s tímto návrhem zásadně nesouhlasí a vyzývá zaměstnance, aby se nebáli protestovat a vyšli do ulic.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L