Se svým životem si každý musí nějak poradit. Irsko-britská hořká komedie (2005). Hrají: C. Murphy, L. Neeson, S. Rea, B. Gleeson, E. Birthistleová a další. Režie Neil Jordan

Patricka Bradena pronásledovala smůla už od narození. Odložený nemanželský chlapec, vychovávaný v cizí rodině, který se navíc od dětství rád obléká do dívčích šatů, to rozhodně nemůže mít v životě snadné. Patrick je naštěstí svým způsobem šťastná povaha. Nepřipouští si svoji jinakost ani posměch okolí, překážky osudu překonává se zvláštní směsí naivity a optimismu a má v životě jediný cíl: najít svou pravou matku. Jenomže ta dávno z městečka u irských hranic zmizela, pohltilo ji velkoměsto. A to není k mladému přivandrovalci zrovna dvakrát laskavé a vlídné.

Neil Jordan se po úspěšné spolupráci na filmu Malý řezník znovu spojil se svým krajanem, známým spisovatelem Patrickem McCabem, a podle společného scénáře natočil přepis jeho románu Snídaně na Plutu. Název je odvozen ze stejnojmenného dobového šlágru Dona Partridge. Hlavní hrdina Patrick potkává na své cestě hodně překážek, jimž však vzdoruje s nevšední grácií. Jeho putování za rodinou a rodinným štěstím je zároveň pestrým obrazem doby – konkrétně přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, včetně odkazu na politické události, poznamenané irským terorismem, a také pohledem na tehdejší hudební scénu.
Neilu Jordanovi se podařilo pro film získat řadu skvělých irských herců, mezi nimiž ovšem exceluje především Cillian Murphy, nominovaný za svůj výkon v hlavní roli na Zlatý glóbus.

Originální názevBreakfast on Pluto
Stopáž124 minut
Rok výroby 2005
 )D( ST HD
ŽánrFilm