Vladimír Čech (nar. 1951)

Absolvent pražské DAMU v oboru herectví vystřídal během své kariéry řadu divadelních scén (např. Divadlo Petra Bezruče Ostrava, Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo Český Těšín, Státní divadlo O. Stibora Olomouc, Východočeské divadlo Pardubice, Činoherní studio Ústí n. L., Rokoko Praha, Středočeské divadlo Kladno). Za připomínku stojí divadelní role, jako je Vavřena ve Filozofské historii, Edmund v králi Learovi, Merkucio v Romeovi a Julii, Hamlet, Antonio ve hře Antonius a Kleopatra, Jiří ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové?, také například Jago v Othellovi a mnoho dalších.

Pro filmovou adaptaci románu Vzkříšení podle Tolstého si jej do role předsedy soudu vybrali italští režiséři bratři Tavianniové (film byl oceněn na festivalu v Moskvě).

Bez zajímavosti není ani jeho politická zkušenost. Byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Pardubicích a do roku 1992 byl také poslancem České národní rady. Ani v této době však nepřestal hrát a hostoval v pražském Činoherním klubu.

Od roku 1999 je na volné noze, věnuje se také dabingu a reklamě. V novém století pro něj přichází „miliónová“ příležitost moderovat populární televizní soutěž. Do povědomí diváků se dostává díky dalším televizním pořadům, má své obdivovatele i mezi rozhlasovými posluchači, kteří rádi sledují jeho pořad „S Čechem po Čechách“.

K divadlu se vrátil rolí ve hře Na správné adrese, dále si zahrál v muzikálu Krysař, hostoval v divadle Nablízko a v hudebním divadle Karlín. Mohli jste ho také vidět v pardubickém divadle v roli kardinála Richelieu ve Třech mušketýrech po třiceti letech. V současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Role, ve kterých se objevuje, čerpají z jeho herecké všestrannosti, ale i pěveckého nadání.

S Českou televizí spolupracuje v současné době jako moderátor magazínu Barvy života a od počátku letošního května přichází s novým cyklem o putování po horských dominantách. V noblesním moderátorovi by nikdo nehledal člověka, který má v nohách slušnou řádku kilometrů z cest po našich horách a dovede dlouze a poutavě vyprávět o zážitcích ze svých putování s batohem na zádech. Přesvědčíme se o tom každou neděli v pořadu Na vrcholky hor na ČT1 vždy v 16:40 hodin.

Fotografie: © Marek Hyža