Co je štěstí...?
Že má štěstí, si člověk uvědomí teprve, když mu již zevšedněl důvod šťastného pocitu. Štěstí však není synonymum pro uspokojení, dosažení toho, po čem jsme toužili. Může mít materiální, ale i abstraktní původ. Sláva, bohatství, zdraví, uznání, přátelství, to vše nás může činit šťastnými. Zároveň však mnohým přineslo to samé i neštěstí.
Štěstí prý přinášejí talismany. Již staří Keltové na svých mincích měli zobrazeno prasátko pro štěstí. Naši předkové měli symboly jetelových čtyřlístků ve svých znacích a štítech. Byl to symbol nesoucí štěstí, chránící před nepřízní osudu. I dnes máme své amulety a talismany, které nás ochraňují a dávají nám vnitřní klid a pohodu.
Co je tedy štěstí? Například Appius Claudius míní, že "každý je svého štěstí strůjcem". Heinrich Heine skepticky napsal, že "štěstí je nevěstka" a Jean Cocteau si posteskl, že "štěstí je slepé. Jak jinak bych si mohl vysvětlit úspěchy lidí, které nemám rád". Honoré de Balzac naopak znal spolehlivý recept: "Největší štěstí člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít."
V dokumentárním snímku zazní řada osobních definic, ale rovněž se zaměří na metodickou cestu k tomu, jak se cítit v životě šťastný. Způsobu, jak dosáhnout tohoto zázračného cíle, se říká osobnostní rozvoj.