Muž a žena, život a smrt, víra a naděje

Když se vám během vteřiny změní osud, když poklidně žijete a náhle vám řeknou, že za pár měsíců už nebudete, je to jako kdyby vás zasáhl blesk z čistého nebe. Komu to říct, kam jít, s kým se podělit o strach a úzkost z bolesti a smrti?

Hrdinka příběhu Zasaženi bleskem je rozvedená učitelka s dospělými dětmi. Už delší dobu žije sama, a tak nejbližší útěchu hledá na hřbitově u hrobu svého bratra. Před řadou let ho někde na horách, na horské chatě, zabil blesk. A právě tady, v intimitě rodinného hrobu, osloví Janu (Kamila Magálová) neznámý mladík (Pavel Liška). Nabídne jí sdílení a pomoc. Jana se ho nejprve bojí. Když jí ukáže pod košilí klikatou jizvu, která nade vší pochybnost dokazuje, že byl, stejně jako její bratr, zasažen bleskem, ale přežil, Jana uvěří.

Příběh začíná…

Víc by se ze scénáře HANY CIELOVÉ prozrazovat nemělo. Snad je potřeba ještě říct, že rodiče Jany hrají Jaroslava Adamová a Leopold Haverl, jejího bývalého muže Jiří Lábus, její dceru Helena Dvořáková, syna František Skopal. Dále uvidíte Naďu Konvalinkovou, Vandu Hybnerovou a Pavla Nového.

Scénáře HANY CIELOVÉ nejsou nikdy jen o viditelném ději. Jistě, je důležité, „jak to dopadne“ a proto vám ani dramaturg Bedřich Ludvík víc neprozradí. Ale rozhodně vám řekne, že scénář Zasaženi bleskem je nadstandardní, několikavrstevný příběh – podobenství, který vám nabídne nejen „prvoplánový příběh“, ale i prostor k úvahám o složitosti a křehkosti a nevyzpytatelnosti vzniku a účinku lidské víry či zamyšlení o mnohovýznamnosti slova „zázrak“.

Napište nám