Profesionál v golfu, amatér v lásce. Kevin Costner a Rene Russoová v hlavních rolích americké romantické komedie.
Dále hrají: Ch. Marin, L. Hartová, D. Johnson, D. Burkley, R. Linn a další. Režie Ron Shelton

Americký režisér Ron Shelton se specializuje na filmy ze sportovního prostředí (Durhamští býci, Bílí muži neumějí skákat, Lanaři, Cobb). Spolu se svým golfovým partnerem Johnem Norvillem napsal scénář k romantické komedii Zelený svět, která se odehrává v prostředí jednoho z nejkrásnějších sportů – golfu. Zápletka filmu staví proti sobě dvě odlišné postavy – bývalého profesionálního golfistu Roye „Cinka“ McAvoye, jemuž jeho tvrdohlavost, sebezničující tendence a horkokrevná povaha zabránily v závodní kariéře, a přitažlivou doktorku Griswoldovou, romanticky založenou psychoterapeutku, která ví, jak zvednout pošramocené mužské sebevědomí. Každý profesionální golfista dobře ví, že láska a golf nejdou příliš dohromady, ale tvůrci toto dilema vyřešili s elegantní lehkostí. (Jedno společné však mají, jak říká hlavní hrdina Roy: „Sex a golf jsou dvě věci, které si člověk užívá, i když je neumí".) Zelený svět nabízí svižné a vtipné dialogy i zajímavý pohled do zákulisí sportu, který svojí náročností na výbavu a především na údržbu golfového hřiště zatím patří k zálibám našich majetnějších spoluobčanů.

Dobře napsané hlavní postavy si žádaly i náležitě dobré obsazení a v tom měl režisér Shelton opravdu šťastnou ruku.

Postavu Roye vytvořil se svým příslovečným šarmem Kevin Costner (nar. 1955), známý u nás především westernem Tanec s vlky (1990, Oscary za nejlepší film a režii) a také dalšími diváckými hity – Král zbojníků Robin Hood (1991), Osobní strážce (1992), Vodní svět (1995) aj. Úloha Roye „Cinka“ McAvoye mu byla psána přímo na tělo a Costner se kvůli ní zdokonaloval v golfu pod vedením známého profesionála Garyho McCorda (který se ve filmu také objevuje po boku dalších známých golfových osobností – mj. Peter Jacobsen, Craig Stadler, Phil Mickelson, Fred Couples, Corey Pavin, Lee Janzen). Jeho úsilí se mu vyplatilo, neboť ve filmu veškeré golfové údery provádí úplně sám a natolik přesvědčivě, že byl za svoji roli nominován na Zlatý glóbus.

Jeho partnerkou je bývalá modelka známé Fordovy agentury Rene Russoová (nar. 1954), která se k hollywoodské kariéře odhodlala až v 35 (!!) letech a která se proslavila úlohou policistky Lorny Coleové ve Smrtonosné zbrani 3 (1992). Stala se partnerkou největších mužských hereckých hvězd v řadě vysokorozpočtových snímků – S nasazením života (1993, s Clintem Eastwoodem), Smrtící epidemie (1995, s Dustinem Hoffmanem), Výkupné (1996, s Melem Gibsonem) a zatím naposledy Aféra Thomase Crowna (1999, s Piercem Brosnanem), ve kterém dokázala, že i nahé tělo ženy zralého věku dokáže být mimořádně svůdné.

Výraznou postavu Royova přítele a věrného nosiče holí Romea sehrál známý komik hispánského původu Cheech Marin a v malé ale přesvědčivé roli golfového padoucha Davida Simmse („nenávidí ženy, děti a psy“) se objevuje Don Johnson.

Starší dvojici s vnukem, marně žadonící při turnaji o autogram, ztělesnili Costnerovi rodiče a jeho syn Joe.

Dále hrají: Ch. Marin, L. Hartová, D. Johnson, D. Burkley, R. Linn a další. Režie Ron Shelton

Napište nám