Jen on stál mezi nimi a gilotinou. Ale kdo byl ten tajemný muž? A v čem tkvěla jeho síla? Richard E. Grant v nejnovější adaptaci slavných dobrodružných románů baronky Orczyové o anglickém aristokratovi, který se nebál riskovat vše. Britský film (1998). Dále hrají: E. McGovernová, M. Shaw, A. Green aj. Hudba: Michal Pavlíček. Režie: Patrick Lau.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Píše se rok 1793 a francouzskou revoluci už zřejmě nedokáže nic zastavit. Krvavá lázeň, v níž se vykoupalo již tolik pomazaných a vnešených hlav, jako by neměla nikdy skončit, nenasytná gilotina si žádá stále nové a nové oběti. A pochopové občana Robespierra, vedeni chladnokrevným a nemilosrdným šéfem tajné policie Chauvelinem, jí hážou stále nová a nová tučná sousta. Jediný muž se dokáže hydře revoluce vzepřít, dokáže s hrstkou svých věrných na poslední chvíli vyrvat gilotině její kořist a prohloubit tak vrásky na Robespierrově čele. Ale kdo vlastně je ten tajemný muž, ten odvážlivec, který si navíc troufá zanechávat na místě činu vizitku se svou přezdívkou a vysmívat se tak svým pronásledovatelům? Kdo u všech čertů je ten „nepolapitelný Bedrník"?!

Nejnovější adaptace nejslavnějšího románu baronky Emmy Orczyové (1865–1947, autorky dobrodružných a romantických próz a detektivních povídek) o anglickém aristokratovi, který zachraňuje francouzské šlechtice před gilotinou. Román (vydaný v roce 1905) inspiroval již řadu filmových i televizních tvůrců. První (ještě černobílá a němá) filmová verze vznikla již v roce 1917, další pak např. v letech 1929, 1934, 1960, 1987… K nejslavnějším „Bedrníkům“ patřili např. Leslie Howard, David Niven či Anthony Andrews. Prozatím posledním „Bedrníkem“ je tedy Richard E. Grant, jehož známe např. z filmů Spiceworld, Jack a Sarah a mnoha dalších. Svou roli, o níž tvrdí, že je něco mezi Supermanem a Batmanem 18. století, si nemohl vynachválit: „Musel jsem bojovat s ničemy, jezdit na nádherných koních a milovat překrásné ženy – někdy dokonce to všechno v jednom dni! Co jiného si může člověk přát?!“ Jeho krásnou francouzskou manželku Marguerite hraje americká hvězda Elizabeth McGovernová, nominovaná na Oscara za svou roli ve Formanově filmu Ragtime. Z jejích posledních připomeňme např. Křídla vášně. Bedrníkova věčného rivala Chauvelina ztělesňuje Martin Shaw, nám dobře známý „Doyle“ z Profesionálů, který sice o nějaký ten rok zestárl, nicméně neztratil nic na svém šarmu a hereckém umění.

Nejnovější – původně třídílná, nyní však již šestidílná – verze se natáčela v britsko-české koprodukci na našem území. V řadě menších rolí tu proto uvidíme české herce, v „anglických“ i „francouzských“ exteriérech poznáme mnoho našich historických míst, měst i hradů – mj. (kromě Prahy, samozřejmě) např. Křivoklát, Kost, Zvíkov, Pernštejn…
K nezanedbatelným kladům filmu patří i skvělá hudba Michala Pavlíčka!!!

Originální názevThe Scarlet Pimpernel / Scarlet Pimpernel, The 1
Stopáž90 minut
 ST
ŽánrFilm