Vynikající kytaroví interpreti, mezi nimiž zaujímá čestné místo letošní osmdesátník Milan Zelenka, se sešli při rozhovorech a muzicírování v originálním televizním dokumentu.
Scénář a režie R. Urban.

Vynikající český kytarista a hudební pedagog Milan Zelenka, který se narodil 4. června 1939, vyučuje po řadu let hru na kytaru na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Mezi jeho významné žáky patřili Lubomír Brabec, Rudolf Dašek, Lenka Filipová a Pavel Steidl. Kromě své vlastní interpretační a pedagogické činnosti působí Milan Zelenka jako člen odborných porot na různých mezinárodních interpretačních soutěžích. Sám je vítězem Mezinárodních kytarových soutěží v Moskvě v roce 1957 a ve Vídni v roce 1959. Jeho manželkou byla česká hudební skladatelka Jana Obrovská (1930–1987), která věnovala velkou pozornost tvorbě pro kytaru.

V uměleckém dokumentu režiséra a scenáristy Radovana Urbana se dále představili žáci a kolegové z hudební líhně renomovaného kytarového pedagoga Štěpána Urbana: Štěpán Rak, Vladimír Mikulka, Lubomír Brabec, Jaromíra Ježková, Pavel Steidl, Martin Mysliveček a další. Uslyšíte mj. kompozice Jiřího Jirmala, Milana Tesaře, Rudolfa Daška, Jana Antonína Losy z Losintálu a samozřejmě letošního oslavence Milana Zelenky, který přednese svoji skladbu Brána duší. Průvodkyní pořadem je česká kytaristka Jaromíra Ježková.

Napište nám