Magazín o vizuálním umění a jeho tvůrcích. Tentokrát o nejmladší generaci našich výtvarníků, pro kterou je určen originální výstavní cyklus GHMP s názvem Start up

Obsah dílu

Přehrát vše
Aktuální výstava, z níž se odvine naše téma, má název Život Galerie hlavního města Prahy (50) aneb proč si nezabilancovat?! V Domě U Zlatého prstenu GHMP oslavila padesátiny, bilancuje a ptá se po smyslu své existence. Vychází při tom z teze, že galerie je živý organismus, který tvoří konkrétní lidé v konkrétním čase. Je závislá na jejich odborné způsobilosti, kreativitě a občanských postojích. Bilance 50leté existence GHMP je proto úzce spojena s geopolitickými dějinami a životem lidí, kteří v ní působili, a především s kreativitou kurátorů.

Ojedinělý projekt, který GHMP před 5 lety nastartovala pod názvem Start up, představuje v pravidelném sledu nejmladší generaci – začínající, talentované umělce. Mezi 32 umělci, kteří zde už vystavovali, byl například Richard Loskot, jenž byl za výstavu v rámci projektu Start up nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého. Další zajímavosti z tohoto projektu probereme s jeho kurátorkou Monikou Doležalovou a představíme vám čtyři mladé umělce, kteří se v rámci tohoto programu na veřejnosti prezentovali. Každý zastupuje jiný druh vizuálního umění – Jakub Petr je sklářský výtvarník, Jakub Janovský malíř, Tereza Damcová je audiovizuální umělkyně a Tomáš Roubal, který aktuálně v prostorách Colloredo-Mansfeldského paláce vystavuje, je grafik a kreslíř.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrMagazín