V Česku zrychluje šíření koronaviru. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji. Za úterý přibylo 287 případů nákazy, za poslední týden 111 na 100 tisíc obyvatel, přes 60 pacientů je v péči lékařů.
Záchranné službě v Moravskoslezském kraji chybí telefonní operátoři. A ti přesto, že před měsícem nastoupili do call centra v Ostravě noví zaměstnanci.
České hory zasypal první sníh nové zimní sezony. Sněhové vločky se objevily třeba na Šumavě, v Krkonoších nebo v Beskydech. Na Lysé hoře přibyly asi tři centimetry sněhu.

Obsah dílu

Nejvíce nově nakažených v MS kraji

Počty nakažených koronavirem v Česku rychle stoupají. Nejvíce pozitivně testovaných je v MS kraji,
kde je relativně nízká proočkovanost. Nemoc se šíří především ve školách mezi žáky. Přibývá úmrtí i zaplněných lůžek.

Nejvíce nově nakažených v MS kraji

Živě Martin Gebauer, náměstek hejtmana.

Růst nakažených v OL kraji

Počty nakažených rostou také v Olomouckém kraji. Včera tam hygienici zaznamenali 125 nových případů, před týdnem jich byla jen zhruba třetina.

Problémy dodavatelů v autoprůmyslu

Po více než ročním výpadku spustila firma na výrobu součástek do aut dvě linky za více než 25 mil. Kč. Zatím ale na 100 % pracuje pouze jeden ze strojů. Automobilového průmyslu se navíc stále dotýká nedostatek mikročipů. Vláda nyní chystá program, který má firmám i jejich dodavatelům z výpadku výroby finančně pomoct.

Část opozice proti mrakodrapu

Části opozice se nelíbí zamýšlená stavba mrakodrapu v centru Ostravy, který má být nejvyšší budovou v zemi. Opoziční zastupitel Martin Juroška na dnešním jednání zastupitelstva navrhl, aby město neuzavřelo se soukromým investorem potřebný dodatek ke smlouvě, o němž zastupitelé diskutovali
více než dvě hodiny. Jeho návrh ale koaliční zastupitelé zamítli a příprava stavby vysoké 235 metrů tak pokračuje.

Skupina Bohemia Energy končí

Končí největší uskupení alternativních dodavatelů energií Bohemia Energy. Firma to zdůvodnila výrazným zdražováním plynu a elektřiny na velkoobchodních trzích. O víc než 900 tis. zákazníků
společnosti se postarají tzv. dodavatelé poslední instance. Podle Energetického regulačního
úřadu se lidem ozvou do několika dnů.

Ježci v záchranných stanicích

Záchranné stanice plní mláďata ježků. Lidé je tam nosí, aby přečkala zimu. Ošetřovatelé ale upozorňují na to, že dobře se jim může dařit i v jejich přirozeném prostředí. Zimu nepřežijí nejspíš
ta mláďata, která jsou podvyživená nebo nemocná. Třeba v přerovské záchranné stanici se starají každý rok až o 70 ježků, přestože tam místa není dostatek.

Oprava věže Dolu Petra Bezruče

Na věži ostravského Dolu Petr Bezruč se už týdny pohybují dělníci. Památkově chráněné ocelové
konstrukci kdysi nejhlubšího dolu na území republiky dávají nový nátěr a opravují zkorodované části.
Podle plánu má být vše hotovo v prosinci. Vysoutěžená cena je víc než 10 mil. Kč.

Záchranné službě chybí operátoři

Záchranné službě v MS kraji chybí telefonní operátoři. A to přesto, že před měsícem nastoupili do call centra v Ostravě noví zaměstnanci. Záchranáři ale už teď připravují další výběrové řízení.

První sníh na horách

České hory zasypal první sníh nové zimní sezony. Sněhové vločky se objevily třeba na Šumavě, v Krkonoších nebo v Beskydech. Na Lysé hoře přibyly asi 3 cm sněhu. Na nadcházející zimu se připravují už i silničáři

Opravený penzion pro seniory

Závěrečná část oprav penzionu pro seniory ve Frýdku-Místku skončila. Během 3 let postupně prošlo
rekonstrukcí téměř 160 bytů, ve kterých žije 200 důchodců. Investice do přestavby bytových jader a kuchyňských linek vyšla město na necelých 44 mil.

Další hvězdy na Jantarovém schodišti

Na Jantarovém schodišti slávy v Dolních Vítkovicích přibyly dvě hvězdy. Patří scénografce Martě Roskopfové a klavíristovi Rudolfu Bernatíkovi. Ocenění se uděluje v rámci moravskoslezských Cen Jantar za celoživotní přínos v oblasti umění. Zatím je na vysoké peci hvězd celkem 6.

Katalog umělců ze Šumperska a Jesenicka

Univerzita Palackého v Olomouci vyhledává kreativce ze Šumperska a Jesenicka. Chce ukázat, že i mimo hlavní město žijí a podnikají špičkové talenty. Na originální designéry, řemeslníky a umělce i z Olomoucka upozorňuje v katalogu DESIGN.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD