Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Rizikové úseky dálnic

Na dálnici D35 mezi Velký Újezd a Přáslavice se vrátili řidiči. V sobotu na vozovce kvůli horku popraskal starý beton a havarovalo tam 5 aut. ŘS chce betonové dálnice kvůli vysokým teplotám ještě více kontrolovat. Vytipovali několik potenciálně rizikových úseků.

Rizikové úseky dálnic

Živě Jan Rýdl, mluvčí ŘSD.

Majitelka omezila vstup očkovaným

Zákaz vstupu lidem naočkovaným proti COVIDU-19.Případ, který v Olomouci šetří Česká obchodní inspekce. Majitelka obchodu s dětským zbožím Zuzana Michálková naočkovaným omezila vstup.
Oznamuje to na dvou cedulích. Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své.
Vakcinace podle ní zvyšuje riziko přenosu nákazy od naočkovaných, kteří poté nemají žádné příznaky nemoci. Česká obchodní inspekce posoudí, zda nejde o diskriminaci zákazníků.

Demolice budov ocelárny

Demolice budov ocelárny společnosti Vítkovice Steel bude pokračovat až do podzimu. Uvedla to mluvčí společnosti. Ocelárna ukončila provoz v roce 2015, mimo jiné i kvůli nepřidělení potřebného počtu emisních povolenek. Propustit tehdy musela zhruba 200 z 1 100 zaměstnanců, většina si našla práci v okolních firmách.

Trest za poskytnutí syntetické drogy

Místo 8 let 3 roky vězení. Olomoucký vrchní soud výrazně snížil trest Lukáši Masnému z Ostravy
souzenému v kauze nebezpečných syntetických kanabinoidů. Kvůli nim se od září 2018 v MS kraji přiotrávilo 24 lidí. 2 muži po požití drog zemřeli. První oběti nabídl látku právě odsouzený.

19 miliard pro MS kraj

MS kraj schválil projekty za desítky miliard korun, které by měly regionu pomoci, aby se snáz vyrovnal s ukončením těžby černého uhlí. Evropská unie prostřednictvím fondu pro spravedlivou transformaci
poskytne České republice 41 mld. Z toho pro MS kraj půjde téměř polovina. Zbytek si rozdělí Ústecko
a Karlovarsko.

Premiéra dokumentu Nová šichta

Z horníka programátorem. Takový je příběh bývalého havíře Dolu Paskov Tomáše Hisema. Více než 2 roky jeho cestu k nové profesi zaznamenával tým režiséra Jindřicha Andrše. Vznikl cenami ověnčený dokument Nová šichta. Před vstupem do kin měl premiéru v ostravském amfiteátru.

Následky bouřek na Šumpersku

Silné bouřky zasáhly Česko. Hasiči po nich vyjížděli ke stovkám zásahů, hlavně v Čechách. Čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali popadané stromy. K ránu bouřky dorazily i do Jeseníků.

Výstraha před silnými bouřkami

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

Obce proti hluku kolem D1

Méně hluku z dálnice D1. Cíl 4 moravskoslezských obcí, které ji obepínají. Zástupci Klimkovic, Olbramic, Hladkých Životic a Vřesiny o tom dnes jednali s Ředitelstvím silnic a dálnic. Výsledkem je podle starosty Klimkovic Jaroslava Vargy termín, kdy silnici oddělí protihlukové stěny. Do budoucna by chtěly obce snížit i prašnost nebo světelný smog.

Pokuty za rychlost v Havířově

Skoro 40 tis. pokut za překročení povolené padesátky při výjezdu z Havířova na Ostravu. Havířovský magistrát je rozdává od počátku roku. Přestupků je tolik, že je úředníci nestačí vyřizovat a někteří řidiči se o nich dozvídají i 4 měsíce poté. Magistrát se snaží postup urychlit, už kvůli tomu přijal
další zaměstnance.

30 let zahraničních misí

Čeští vojáci v zahraničních operacích, to je nová výstava na Slezskoostravském hradě. Představuje 12 novodobých válečných veteránů. Opírá se o jejich osobní vzpomínky, fotografie a citáty z rozhovorů,
které pořídili pracovníci Vojenského historického ústavu Praha.

Hyundai zastaví na den výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zítra na jeden den zastaví výrobu. Nemá součástky od firmy Yura z Tuniska, která jí dodává kabeláž. Firma doufá, že výpadek o víkendu nahradí a v pondělí výrobu rozjede. Problémy s dodávkami dílů mají i další automobilky v Česku.
Odboráři Škody Auto uvedli, že se kvůli nedostatku čipů a dalších dílů příští týden zastaví část provozů. V březnu přestala ze stejného důvodu na 2 týdny vyrábět i kolínská Toyota.

Téma opakování v Telegraph Gallery

Opakování v umění. Téma, které si vybrali kurátoři olomoucké Telegraph Gallery. Zajímalo je opětovné ztvárnění elementů, motivů nebo idejí. Díla hledali mezi mladou a střední generací
současných českých a slovenských umělců. Výsledkem je výstava Ještě jednou, prosím.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD