Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Otevření restaurací

Hosté restaurací si mohou ode dneška sednout nejen na zahrádky, ale i dovnitř. Může jich tam být maximálně tolik, kolik je míst k sezení a musejí dodržovat hygienická pravidla. Provozovatele ale trápí
nedostatek personálu. Některé podniky kvůli tomu zůstaly zavřené.

Otevření restaurací

Živě redaktor Jiří Šíma.

Rozvolňují bazény a sport

Znovu otevřené bazény, sauny nebo wellness centra, to je další změna, která ode dneška platí v Česku. Jenže přišla narychlo. Vnitřní prostory se měly otevírat až za 2 týdny, a tak se někteří provozovatelé nestihli připravit. A novými, mírnějšími pravidly se řídí i sportoviště pod střechou.

Vývoj epidemie v krajích

Počet nově nakažených za týden na 100 tis. lidí už je ve všech tuzemských krajích pod hodnotou 50,
nejvyšší je ve Zlínském kraji 49, v OL a MS málo přes 40. Pokud jde o okresy, jedno z nejvyšších čísel
je na Šumpersku, a to 85.

PCR testy dvakrát měsíčně zdarma

Od zítřka se v Česku mění pravidla plošného testování. Novinkou bude možnost PCR testu, který budou moci lidé podstoupit 2krát za měsíc, a to zdarma, hrazený bude ze zdravotního pojištění.
Ovšem na bezplatný antigenní test budou mít nárok méně často, pouze jednou za týden.

Dopravní uzavírky v Ostravě

V Ostravě začala rozsáhlá rekonstrukce mostu, který město pojí s Hlučínskem. Objízdné trasy přes přilehlé obce přinesly hned v prvním dni dlouhé kolony a dopravní komplikace. S těmi musejí řidiči i místní počítat minimálně do konce roku.

Přehled omezení v dopravě

Dopravních omezení a uzavírek čeká řidiče v následujících dnech nejen v Ostravě mnohem víc. Přehledně už Lucie Botorová.

Následky kybernetického útoku

Po dubnovém kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu zůstává mimo provoz
už jen online rezervační systém. Všechny ostatní agendy a služby fungují. Radniční síť hackeři napadli na začátku dubna, magistrát jim odmítl zaplatit výkupné a podal trestní oznámení. Podle zástupců radnice čelí město souběžně dalším útokům z různých koutů světa a přijímá nová bezpečnostní opatření.

Pokles těžby dřeva o třetinu

Těžba dřeva loni v OL kraji klesla o 27 %. V regionu celkově vytěžili přes 2 mil. m3, oproti téměř 3 mil. m3 z roku 2019. Lesníci pokáceli méně kůrovcového dřeva, pomohlo především chladnější počasí a dostatek srážek.

Rekonstrukce pěchotního srubu Alej

Nová izolace, odvodnění, nebo omítky, to je jen zlomek prací, do kterých se pustilo Slezské zemské muzeum v jednom z objektů československého předválečného opevnění. Srub s názvem Alej u Hlučína slouží od 80. let jako muzejní expozice a už potřeboval celkovou rekonstrukci. Vyjde na téměř 5 mil. Kč.

Požár domu se stolařskou dílnou

4 jednotky hasičů zasahovaly v noci na dnešek u požáru rodinného domu ve Slavkově na Opavsku.
Hořelo 1. patro a stolařská dílna. Jeden člověk se nadýchal kouře a museli ho ošetřit zdravotníci.
Škoda je odhadem 4 mil. Kč, příčina požáru se šetří.

Ostravsko-opavská diecéze slaví 25 let

Ostravsko-opavská diecéze slaví 25 let existence. V r. 1996 se osamostatnila od olomoucké arcidiecéze a stala se nejmladší diecézí v republice. Ke katolickému vyznání se v ní hlásí půl milionu lidí. Výročí si věřící připomněli děkovnou bohoslužbou v Ostravě.

Ostravsko-opavská diecéze slaví 25 let

Živě Mons. Martin David, biskup a apoštolský administrátor Ostravsko-opavské diecéze.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD