Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kaly z lagun opustily Ostravu

Ropný zápach obtěžoval místní 20 let. Teď jsou kaly z ropných lagun v Ostravě definitivně pryč.
Z 300 tis. tun odpadů se vyrábělo především alternativní palivo pro elektrárny a cementárny. Území poblíž centra města přesto stále není úplně vyčištěno.

Kaly z lagun opustily Ostravu

Živě s náměstkyní ostravského primátora, Kateřinou Šebestovou.

Prezident Zeman oznámil termín voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 8. a 9. října příštího roku. Rozhodl o tom prezident
Miloš Zeman. Rozhodnutí musí spolupodepsat premiér. Zeman vypsání voleb na začátek října avizoval ve svém vánočním poselství. Jak dodal, chce stranám dopřát dost času na kampaň, která bude podle jeho názoru méně kontaktní. Poslední sněmovní volby se konaly 20. a 21. října 2017.

Tříkrálová sbírka online

Tříkrálová sbírka bude kvůli současné epidemické situaci on-line. Rozhodla o tom Charita ČR,
která tradiční sbírku organizuje. Přispět je už teď možné prostřednictvím pokladničky na webu.
Skupinky koledníků nevyrazí do ulic, dokud bude Česko v 5. protiepidemickém stupni. Pokud se situace zmírní, Tři králové by koledovat mohli. Vybírat se má od 1. do 24. ledna. Kasičky budou k dispozici také na některých veřejně přístupných místech, třeba na radnicích, v obchodech či kostelech.

Vakcína v Olomouci až 31. 12.

Olomoucký i Moravskoslezský kraj čekají na první dodávku vakcíny proti COVIDu-19. Očkovací látku aplikují už od neděle vybrané pražské a brněnské nemocnice, zbytek republiky se má přidat v týdnu. Bude to ale později, než se předpokládalo. Na střední Moravu by měla první várka přijet na Silvestra,
zamíří do olomoucké fakultní nemocnice. Zásilku tam původně čekali už dnes.

MS kraj čeká na vakcíny

Živě Ivo Vondrák, hejtman MS kraje.

Nemocnice přidávají covidová lůžka

V MS kraji je podle údajů MZ ČR aktuálně přes 15 tis. 200 lidí nakažených koronavirem. Přes 700 z nich potřebuje nemocniční péči, jen v ostravské FN jich leží více než 140. Nemocnice bude v následujících dnech přidávat covidová lůžka.

Znovu hrozí vítr

V Česku platí až do noci výstraha před silným větrem. Podle meteorologů by lidé měli být ostražití
hlavně na horách. Bez proudu se v zemi ráno ocitlo na 18 tis. domácností, z toho stovka na severu OL kraje. Odpoledne bylo bez dodávky stále více než 2 tis. míst.

Obchody v nových podmínkách

Obchody se po Vánocích adaptují na aktuálně platná pravidla. Většina z nich musela stejně jako služby s přechodem do 5. stupně znovu zavřít. Ty, co zůstaly, mohou prodávat jen základní potřeby, platí to i pro supermarkety. Řetězce proto zboží, které nabízet nesmí, zajistily páskami. Krom prodejen potravin zůstávají otevřené lékárny a drogerie.

Vzpomínky na oceán, Bali a svobodu

Dva roky strávila malířka Hana Mikulenková na Bali. Po návratu z exotického ostrova se rozhodla zůstat umělkyní na volné noze. Do jejich plánů zasáhla covidová pandemie.A ovlivnila i obrazy, které vznikly v posledním roce. Jsou plné oceánu a křídel.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD