Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Dojednaná koalice v MS kraji

MS kraj bude mít nové vedení. Ke stávající koalici ve složení hnutí ANO, KDU-ČSL a ODS se přidá ČSSD. V 65členném zastupitelstvu bude mít koalice 46 křesel. Zbytek mandátů obsadí Piráti, SPD a komunisté.
Navzdory koronavirovým opatřením byla volební účast vyšší než při minulých krajských volbách, a to o více než 2 %. K urnám dorazilo téměř 33 % voličů.

Dojednaná koalice v MS kraji

Živě Ivo Vondrák, hejtman MS kraje.

ODS rozhodne o koalici

V Olomouckém kraji rozhodne o nové koalici ODS, která byla ve volbách čtvrtá. Spolupracovat s ní chtějí Piráti, hnutí STAN a uskupení Spojenci pro OL kraj. V 55členném zastupitelstvu by měli 32 křesel
a obešli by tak vítězné hnutí ANO. Ve hře je ale i menšinová vláda ODS právě hnutím ANO.

ODS rozhodne o koalici

Živě Dalibor Horák, lídr kandidátky za ODSa náměstek hejtmana.

Druhé kolo senátních voleb za týden

Společně s volbami do krajských zastupitelstev se v některých obvodech volilo také do Senát PČR. Výsledky shrnul Jiří Šíma.

Dojednaná koalice v MS kraji

Lukáš Vomlela, politolog ze Slezská univerzity v Opavě.

Přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi dnes schválila vláda. Na Twitteru o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček. První etapa by měla stát zhruba 15 mld. Kč. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení
Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě.

Covid 19 v MS kraji

Počet lidí nakažených koronavirem z MS kraje vzrostl v neděli o dalších 243, což je o 18 případů méně než o den dříve. Od počátku pandemie onemocnělo v regionu 9 790 lidí. Kraj spouští program
Spolu podruhé. Studenti, dobrovolníci a zdravotníci v důchodu mohou napsat na e-mailovou adresu
spolu2@msk.cz. Kontakty na dobrovolníky budou evidovány v databázi a v případě potřeby budou kontaktováni, aby pomohli v nemocních a sociálních zařízeních.

Školy v nouzovém stavu

V Česku začal od pondělí kvůli vývoji koronavirové epidemie znovu platit nouzový stav. Doprovází jej řada opatření avizovaná na 2 týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech. Tou je podle semaforu i MS kraj.

Hospodští řeší omezení

Ta se týkají například rozestavění stolů a počtu strávníků u něj. Podle dřívějšího opatření MZ ČR
musí bary a restaurace navíc zavírat už ve 22 hodin. Omezení spojená s nouzovým stavem by měla platit 14 dní. Maximálně 6 míst u stolu. Podle nových pravidel dnes museli židle navíc uklidit i v restauraci v Ostravě-Porubě.

Nouzový stav postihl zpěváky

Nouzový stav postihne i divadla. Zásadní změnu pocítí především zpěváci. Zakázané jsou totiž veškeré akce, kde se převážně zpívá. Nesmí se konat koncerty,muzikály, opery a další představení a akce.
V Národním divadle moravskoslezském museli zrušit během 2 týdnů 15 hudebních představení.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD