Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Šumvald čistí studny

Živě redaktor Dušan Gavenda.

OKD neuspělo s pohledávkou

VZP nemusí vracet víc než 1 mld. Kč OKD. Plyne to z rozsudku Nejvyššího soudu ČR, který tak definitivně zamítl žalobu insolvenčního správce OKD Lee Loudy. Spor se týkal plateb na zdravotní pojištění, které těžební společnost poslala pojišťovně v květnu 2016, krátce poté, co se dostala do úpadku. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 mld. Kč, většinu z nich ale insolvenční správce popřel.

Ostrava odpustí nájem

Ostravští radní schválili prvních 13 žádostí o odpuštění části nájmů pro podnikatele za zhruba půl mil. Kč. Podnikatelům, kteří mají nájemní smlouvy s městem, magistrát odpustí 50 % nájemného od dubna do června. O odpuštění zbylých 50 % pak mohou požádat ve státním programu COVID-nájemné.

Rožnov řeší potíže s vodou

V 21. století bydlet bez pitné vody. To je realita 1 700 obyvatel Horních Pasek, okrajové části Rožnova pod Radhoštěm. Odkázáni jsou na dovoz vody z okolních studánek. Horní Paseky jsou poslední částí Rožnova bez vodovodního řadu. Přípravu jeho stavby zkomplikoval členitý terén i odmítnutá dotace MŽP ČR.

Testy karvinských fotbalistů

Živě redaktor Jiří Šíma.

Začaly žně

V Česku začaly žně. Letos o několik dní později než obvykle. Důvodem bylo především deštivé počasí. Aktuálně jsou sklizena téměř dvě procenta ploch základních obilovin. Výnosy jsou podle zemědělců zatím průměrné.

Nabízejí práci bezdomovcům

Olomoucká charita a technické služby v Olomouci vytvořily projekt, ve kterém se snaží zapojit lidi bez domova. Ti teď pracují na úklidu ulic a pomáhají s vytrháváním plevele. Projekt pracovní rehabilitace
tak navazuje na minulý rok, kdy byl spuštěn 1. ročník.

Nechtějí lisovnu obalů

Stavba haly na výrobu obalů pro farmaceutický průmysl v Horních Bludovicich je v nedohlednu.
Vedení obce na soukromý pozemek uvalilo stavební uzávěru a výstavbě chce zabránit i změnou územního plánu. Ten se stavbou výrobní haly i případné sterilizační linky doteď počítá. Podle původního plánu se začít stavět mělo už loni.

Začínají čtyřdenní Colours

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Zámek Linhartovy čeká rekonstrukce

Rozsáhlá rekonstrukce začala na zámku Linhartovy na Krnovsku. Jedná se o největší zásah do budovy od r. 2003. Oprava renesanční památky za 3 desítky milionů potrvá rok. Turistickou sezonu ale stavební práce nenaruší. Kastelán i vlastník, tedy Město Albrechtice, nechávají po celé léto část zámku otevřenou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD