Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Podnikatelé oživují výrobu a služby

Přes 10 mld. Kč už vyplatila Českomoravská záruční a rozvojová banka podnikatelům v rámci programu COVID na podporu malých a středních podniků. Někteří podnikatelé už mohou z obdržených peněz vyplácet třeba mzdy zaměstnancům. Z 8 500 žádostí ale podporu získalo jen 1 500 podnikatelů,
ti ostatní budou moci o podporu státu žádat v programu COVID III. Jeho nastavení by měla v pondělí schválit vláda.

Státní podpora pro podnikatele

Stát zavedl několik typů podpor pro ekonomické subjekty. Podnikatelé můžou využít daňových úlev nebo odpuštění záloh na povinné pojištění, živnostníci si pak můžou požádat o ošetřovné, anebo o program Pětadvacítka. Pro větší firmy je určeno několik programů půjček nebo dotací.

Výrobci zdravotnických komponentů bez dotací

Firmy, které vyrábějí komponenty ke zdravotnickým pomůckám, dotace od státu nedostanou. To je i případ firmy VEMAT-CZ. Ta mimo jiné vyrábí i pruženky a šňůrky do roušek. O finance nakonec nežádala. Dozvěděla se, že na ně nemá nárok. A to i přesto, že objednala nové stroje, aby mohla lépe uspokojit poptávku po potřebném materiálu. Příspěvek se nevztahuje na komponenty, ale pouze na výrobek jako celek.

Počty nakažených v krajích

O 18 lidí, nejvíce dosud z tohoto týdne, vzrostl počet nakažených v MS kraji. Nejvíce, 7 případů, se objevilo v Ostravě. Naproti tomu 45 lidí se vyléčilo, 1 zemřel. V OL kraji přibylo 6 nakažených,
25 se z nemoci covid-19 vyléčilo.

Jedenáct nakažených v OKD

Živě redaktor Marek Slavík.

Novinky v uvolňování opatření

Od pondělí 25. května se budou moct pořádat hromadné akce až pro 300 lidí, a to jak venku, tak i uvnitř budov. Nové opatření dnes oznámilo MZ ČR. V interiérech restaurací bude nutné nosit roušky s výjimkou konzumace. Od 25. května budou obnoveny také návštěvy v nemocnicích nebo domovech seniorů.

Otevírání speciálních škol

Základní školy se postupně otevírají a rodiče se mohou rozhodnout, jestli do nich své potomky pošlou, anebo ne. Volbu ale zatím nemají ti, jejichž děti chodí do speciálních škol. Učí se s nimi on-line, nemají ale asistenty ani potřebné pomůcky. Speciální školy by se mohly otevřít začátkem června.

Stíhání za nedodržení karantény

Policisté na Novojičínsku zadrželi 32letou ženu, kterou obvinili ze šíření koronaviru. Měla být v karanténě, přesto jela taxíkem, navštívila nákupní centrum a pohybovala se na veřejně přístupných místech bez ochrany dýchacích cest. Hrozí jí vězení až na 8 let. Policisté teď spolupracují s moravskoslezskými hygieniky na dalších opatřeních.

Strážníci předávají léky přes hranice

Uzavřené hranice komplikují situaci i lidem, kteří mají své lékaře v sousední zemi. Např. krnovští strážníci vozí léky z tamní nemocnice na hranice s Polskem. Tam si je pacient ze sousední země za přísných hygienických pravidel převezme.

Provoz nemocnic a ceny testů

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

Péče o pokožku

Už téměř dva měsíce musí Češi nosit na veřejnosti povinně roušky. Jejich každodenní nošení může dráždit pokožku. Ruce zase vysušují desinfekce obsahující alkohol. Dermatologové radí přes den používat lehké krémy a večer je dobré pokožku hydratovat.

Uvolnění povinnosti nosit roušky

Právě povinnost nosit roušky je jednou z těch, které stát zčásti uvolní. Od pondělí 25. května bude ochrana nosu a úst povinná pouze v budovách nebo prostředcích veřejné dopravy. Na volných prostranstvích je lidé nebudou muset nosit, pokud dodrží 2metrové rozestupy.

Jízdenkové automaty na karty MHD

Olomoucký dopravní podnik pořídil první dva jízdenkové automaty pro bezhotovostní platby. Kromě platební karty je v nich možné platit taky hotovostí. Nové jízdenkové automaty stály přibližně 400 tis. Kč a další takové hodlá DP pořídit až příští rok.

Rekonstrukce výškovických mostů je u konce

Modernizace Výškovické ulice včetně silničních a tramvajových mostů v Ostravě-Jihu se po více než 2 letech dokončila. Zbourány byly 4 mosty, dělníci postavili 6 nových. Celkově vyšla rekonstrukce na zhruba 325 mil. Kč.

Autokoncert Mirai v Dolních Vítkovicích

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD