Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Školy obnovují provoz

Do mateřských škol v MS kraji se pomalu vracejí děti. Jedna z prvních se otevřela ve Frýdku-Místku.
Vedení města zjišťovalo, zda je o obnovení provozu zájem, a rozhodlo se tak pomoci rodičům, kteří opět nastupují do práce.

Školy obnovují provoz

Většina okresních měst MS i OL kraje otevře své vlastní MŠ až v posledním květnovém týdnu. Kromě Frýdku-Místku už jsou otevřené některé školky v Karviné. V OL kraji se to týká Šumperku, v ostatních velkých městech můžou děti přijít až v dalších týdnech.

Školy obnovují provoz

První dny výuky v novém režimu mají za sebou taky základní školy. Od 11. května do nich mohou opět docházet žáci posledního ročníku, kteří se připravují na přijímací zkoušky na SŠ. Na ZŠ v Ostravě-Zábřehu, kde se v tomto školním roce vzdělává na 600 dětí, tuto možnost využila přibližně polovina
letošních deváťáků.

Školy obnovují provoz

Živě Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje.

Výuka kytary pomocí videí

Tento týden se vrací žáci do základních uměleckých škol. 2 měsíce byli doma a se školou komunikovali jen online. Učitelé výtvarných, tanečních a hudebních oborů se s přerušením výuky vyrovnali každý po svém. Třeba v Havířově zkusili někteří pedagogové individuální výuková videa.

Výuka na vysokých školách

A doplním ještě informaci o výuce na vysokých školách. Ta od pondělí může probíhatve všech ročnících, ale pouze do 15 studentů. Některé školy, jako třeba ostravská VŠB-TUO nebo olomoucká
Univerzita Palackého, prodloužily letní semestr a posunuly zkouškové období. Výuka v učebnách neprobíhá.

Zdražování potravin

Potraviny v českých obchodech zdražily. Na vině je mj. také narušení mezinárodního obchodu s potravinami kvůli pandemii koronaviru. V supermarketech se kromě ovoce a zeleniny zdražily také trvanlivé potraviny. K postupnému zpomalování inflace zatím pomohl zejména pokles cen pohonných hmot.

Aktuální počet nakažených

A teď aktuální čísla. 7 nově nakažených nemocí COVID-19 hlásí od včerejška MS kraj. Vyléčilo se dalších 36 lidí a nikdo další nezemřel. V ostravské městské nemocnici je teď 32 nakažených zaměstnanců. A geriatrické oddělení, odkud bylo nejvíce nemocných zdravotníků, je dál zavřené. V OL kraji přibylo 7 nakažených a 11 vyléčených, nikdo další nezemřel. V karanténě zůstává 249 lidí.

Záchranný box pro zvířata

Ve Frýdku-Místku otevřeli záchranný box pro zvířata. Jedná se o první podobné zařízení na Moravě a ve Slezsku. Lidé ho můžou využít zdarma pro uložení zraněných nebo zatoulaných zvířat. I nadále je však mohou přinést také do záchranné stanice v Bartošovicích, kde už letos zaznamenali rekordní zájem.

Otáčení autobusů v Opavě

Dálkové autobusy společnosti ČSAD Vsetín už nebudou v Opavě jezdit mezi panelové domy na sídlišti v Kylešovicích. Spoje se tam často otáčely a vozy tam i parkovaly, což vadilo místním obyvatelům.
Dopravce, který pracuje pro MS kraj, nyní získal od města dotaci na pronájem točny, parkoviště a dalšího zázemí od konkurence.

Sociální organizace obnovují provoz

S postupným rozvolňováním vládních opatření začínají obnovovat činnost i organizace a podniky se sociálním zaměřením. Některé z nich ale i kvůli nemožnosti získat dotaci od státu nemají na provoz dost peněz. Jiné na pomoc teprve čekají.

Uvolnění sportovních tréninků

Možnost účastnit se sportovních aktivit ve skupinách do 100 osob. I to je jedna ze změn, které přinesla další vlna rozvolňování opatření. Opět se tak zpřístupnila ostravská lezecká stěna v Dolních Vítkovicích.

Hasicí přístroje v autech

Až šestina požárů, ke kterým každoročně vyjíždějí hasiči, se týká automobilů. Příčiny mohou být různé,
nejčastěji jsou to technické závady na elektronice. Hasiči proto radí vozitmalý hasicí přístroj. Ten ale není součástí povinné výbavy.

Policie ukončila šetření výbuchu

Kriminalisté po více než půldruhém roce vyšetřování ukončili případ výbuchu domu v Mostkovicích
na Prostějovsku, při kterém zemřel 33letý muž. Právě jeho neodborná manipulace s tzv. složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky měla způsobit detonaci, která tehdy poškodila 60 budov v okolí. Případ policisté vyšetřovali pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Obnova mokřadů

Do tuzemské krajiny se zvolna vracejí mokřady. Třeba v Březolupech a Podolí na Uherskohradišťsku.
Systém mokřadů a malých rybníků v blízkosti vesnic zadrží vodu, která by jinak nenávratně odtekla.
Efekt je rychlý, vesnice méně trpí suchem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD