Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Ostravská divadla hrát nebudou

Divadelní scény v MS kraji nezačnou hrát ani po 11. květnu. I když vláda zmírnila opatření proti koronaviru, do hlediště by i tak mohly usednout jen desítky diváků. To je pro divadla stále ekonomicky nevýhodné. I když tak bude v divadelních sálech stále klid, v zákulisí už je naopak rušno teď.

Ostravská divadla hrát nebudou

Živě Jiří Nekvasil, ředitel NDM.

Státní zástupkyně bourala opilá

Státní zástupkyně Krajského státní státního zastupitelstvíPetra Tittková je podezřelá z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Minulý čtvrtek v Ostravě havarovala pod vlivem alkoholu a zranila řidičku v protijedoucím autě. Nadýchala přes 3 promile a na místě přišla o řidičák. Hrozí ji 3 roky vězení. Petra Tittková bourala opilá už v roce 2004. Cestou do práce zdemolovala 2 policejní auta.
Na rok přišla o řidičák a soud ji na půl roku snížil plat.

Žaloba kvůli kácení

Ekologičtí aktivisté ze Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha obvinili Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, že při kácení kůrovcem napadených stromů v lesích v druhé zóně CHKO Jeseníky způsobily rozsáhlé holiny. Intenzivní kůrovcová těžba se podle předsedy Společnosti přátel Jeseníků Ondřeje Bačíka týká rozsáhlé oblasti horských lesů od Drakova přes Starou Horu, Koberštejn, Přední Jestřábí
až po hranici rezervace Rejvíz a umožnila ji výjimka vydaná Správou CHKO Jeseníky. Společnost přátel Jeseníků proti této výjimce podala loni v prosinci odvolání, které nyní podle Bačíka posuzuje MŽP ČR.

Výpověď z FN je neplatná

Lékař a soudní znalec Igor Dvořáček uspěl v prvním ze soudních sporů s Fakultní nemocnicí Ostrava.
Podle rozsudku je jeho výpověď z práce, kterou dostal před 2 lety kvůli údajnému střetu zájmů,
neplatná. Igor Dvořářek se s nemocnicí zároveň soudí i kvůli svému odvolání z funkce přednosty ústavu
soudního lékařství.

Kauza Vidkun pokračuje

Téměř po 2 měsících vynucené přestávky se soud začal znovu zabývat kauzou Vidkun. Kvůli pandemii koronaviru rozhodl senát o projednávání bez přítomnosti veřejnosti. Případ podle obžaloby souvisí s ovlivňováním 9 kauz a nestandardních vztahů mezi některými politiky, podnikateli a policisty v Olomouckém kraji.

Hrabyňský památník slaví výročí

Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku slaví v těchto dnech výročí. A to hned dvě.
Před půlstoletím byl symbolicky položen základní kámen, o 10 let později, tedy před 40 leti památník slavnostně otevřeli. Po roce 1989 se uvažovalo o jeho zbourání. Dnes je ve správě Slezského zemského muzea v Opavě.

Mobilní odběrové pracoviště v akci

V MS kraji ode dneška pokračuje testování kolektivní imunity. Nově i v mobilním odběrovém pracovišti, které se bude postupně přesouvatdo různých měst kraje. Celkem 5 tis. dobrovolníků
má být otestováno nejpozději do 20. května. Lidé se přihlašují pomocí online aplikace. Podle vedení kraje ještě chybí vyplnit 170 volných pozic. Jedná se hlavně o věkové kategorie od 15 do 25 let a starší 65 let. První zastávkou mobilní testovací stanice bylo centrum Ostravy.

Hospody chystají zahrádky

Po více než 8 týdnech se v pondělí ráno otevřou restaurace,resp. ty, které mají zahrádku. Uvnitř se zákazníci kvůli vládním restrikcím stále najíst anebo posedět nesmí. Podnikání v pohostinství
během nouzového stavu skomíralo. Dosud povolený rozvoz jídel anebo prodej přes okénko spousta podniků neprovozovala.

Fitcentra váhají s otevřením

Přestože vláda povolila posilovnám otevřít už minulý týden, některé s obnovením provozu zatím váhaly. To je i případ největšího sportovního centra v Olomouci, vnitřní sportoviště otevřelo až včera.
Ode dneška se tam v omezené míře vrací taky pravidelné skupinové lekce.

Návrat jiřiček ohrožen

Do Čech a na Moravu se po zimě vrátily jiřičky obecné - druh, který byl letos vítězem ankety Pták roku. Stále častěji se ale ornitologove setkávají s tím, že hnízda lidé i firmy nezákonně likvidují.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD